Giovanna Mezzogiorno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Giovanna Mezzogiorno është një aktore italiane e lindur me 9 nëntor 1974Romë, Itali.

Është 1,68 m e gjatë. Bija e aktorëve Vittorio Mezzogiorno dhe Cecilia Sacchi. Punoi për vjet në Peter Brook Workshop (Le Centre International de Créations Théatrales).

Studioj 13 vjet për balet. Filmin e parë e realizoi në Il viaggio della sposa" (1997), duke u bërë aktorja më e famshme italiane e re në atë kohë.

Deri në 2001 ishte e fejuar me Stefano Accorsi, dhe tani është e martuar me Daniele Anzellotti. Jeton në Romë, Milano dhe Paris.

Ka dy tatuazhe në nyjën e këmbës, një "V", inicialin e babait, dhe shenjën e horoskopit të saj, akrepin. Flet shumë mirë edhe frëngjisht.

U bë shumë e famshme me filmin Love in the time of Cholera ("Dashuri në kohën e kolerës") 2007.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "La prima linea" (2009) (në prodhim)... Susanna Ronconi
 • "Vincere" (2009)... Ida Dalser
 • "Sono viva" (2008)... Stefania
 • "Palermo Shooting" (2008)... Flavia
 • "L'amore non basta" (2008)... Martina
 • "Les murs porteurs" (2007)... Manou
 • "Love in the time of Cholera" - "Dashuri në kohën e kolerës" (2007)... Fermina Urbino
 • "Notturno bus" (2007)... Leila
 • "Lezioni di volo" (2007)... Chiara Della Notte
 • "AD Project" (2006) (V)... Gaia
 • "La bestia nel cuore" (2005)... Sabina
 • "Virginia, la monaca di Monza" (2004) (TV)... Virginia Maria de Leyva
 • "Au secours, j'ai trente ans !" (2004)... Kathy
 • "Stai con me" (2004)... Chiara
 • "L'amore ritorna" (2004)... Lena
 • "Entrusted" (2003) (TV)... Maria von Gall
 • "La finestra di fronte" (2003)... Giovanna
 • "Ilaria Alpi - Il più crudele dei giorni" (2002)... Ilaria Alpi
 • "Malefemmene" (2001)... Francesca
 • "Nobel" (2001)... Eleonora
 • "Tutta la conoscenza del mondo" (2001)
 • "L'ultimo bacio" (2001)... Giulia
 • "Les misérables" (2000) TV mini-series... Soeur Simplice
 • "Asini" (1999)... Anna
 • "Un uomo perbene" (1999)... Silvia Tortora
 • "Più leggero non basta" (1999) (TV)... Elena
 • "Del perduto amore" (1998... Liliana
 • "Il viaggio della sposa" (1997)... Porzia Colonna