Stefano Accorsi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stefano Accorsi (Bologna, 2 Mars 1971) është një aktor italian.

Stefano Accorsi
U lind në
Bolonja
ShtetësiaItalian


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stefano Lelio Beniamino Accorsi lindi në Bolonjë në 1971 dhe jetoi fëmijërinë e tij në qytetin e prindërve të tij, në një fshat të Budrio, Bagnarola.Pas diplomës së shkollës së mesme shkencore në Liceo Sabin, ai u regjistrua në Shkollën e Teatrit Alessandra Galante Garrone në Bolonjë, i nxitur nga një përvojë e vogël në filmin Vëllezër dhe motra (1991), të cilën ai e kishte si përgjigje të një njoftimi nga Pupi Avati në Resto del Carlino.Menjëherë pas filmit u bë protagonist në serinë televizive për fëmijë të destinuar për video në shtëpi dhe prodhuar nga San Paolo Audiovisivi, me titullin Il videocatechismo

Në vitin 1992 ai interpretoi së bashku me Andrea Santonastaso, djali i komikut Pippo Santonastaso, në filmin Un posto të Luigi Zanolio. Në vitin 1993 ai u diplomua dhe u bashkua me Kompaninë e Teatro Stabile di Bologna .

Popullariteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitin pasues ai punoi në një seri reklamash për akulloren Maxibon; shaka në anglisht makaronike "Du gust is megl che uan" bëhet një frazë kapëse dhe hyn në imagjinatën kolektive. Në vitin 1995 ai shfaqet në videoklipin e 883, Një këngë dashurie .

Në vitin 1996 me filmin Jack Frusciante ai u largua nga grupi, bazuar në romanin e Enrico Brizzi, fiton një sukses të papritur, i cili fillon karrierën e tij të filmit, i shenjtëruar me Radiofreccia, debutimi i filmit i Ligabue si regjisor me të cilin fiton një David di Donatello .

Dy mijë vjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2001 ai luajti në Puthja e fundit e Gabriele Muccino, së bashku me Giovanna Mezzogiorno dhe Stefania Sandrelli, si dhe në Santa Maradona të Marco Ponti .

Në 2002 ai fitoi Coppa Volpi në Festivalin e Filmit në Venecia, si aktori më i mirë me filmin Një udhëtim i quajtur dashuri . Gjithashtu në Venecia në 2004 në Ovunque sei Accorsi tregon veten të zhveshur, por filmi po brohoritet nga publiku [1] .

Në vitin 2005 ai mori pjesë në Romanzo Criminale në rolin e Komisionerit Nicola Scialoja . Përveç Gabriele Muccino dhe Michele Placido, Accorsi është shumë afër profesionalisht me regjisorin Ferzan Özpetek me të cilin ai xhiron për herë të parë Le fate ignoranti në 2001 ku ai luan rolin e një homoseksuali që përballet me të venë e të dashurit të tij, dhe Saturno contro nga 2007. Në vitin 2006, filmi Faji i të gjithë Fidelit ( La Faute a Fidel ) u lëshua në Francë, bazuar në romanin me të njëjtin emër nga Domitilla Calamai dhe drejtuar nga Julie Gavras "i cili gjithashtu arriti sukses të madh në Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, megjithëse ende nuk është lëshuar në Itali" , si në të vërtetë La jeune fille et le loups (2008) nga Gilles Legrand, në të cilën ai luan për herë të parë së bashku me shoqëruesen e tij Laetitia Casta . Në vitin 2008 ai u kthye në aktrim në teatër duke interpretuar rolin e një prifti të akuzuar për pedofili, në dramën fituese të Çmimit Pulitzer , Dyshimi, drejtuar nga Sergio Castellitto .

Gjatë Festivalit të Sanremos 2009, në mbrëmjen e së Mërkurës 18 Shkurt, ditëlindjen e kantautorit gjenovez Fabrizio De André, ai këndoi këngën e famshme Bocca di Rosa së bashku me PFM dhe Claudio Santamaria, duke treguar aftësi të mira të këndimit.

Dy mijë e dhjetë vjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010 ai luajti në Më puth përsëri, vazhdim i Puthje e fundit, përsëri drejtuar nga Gabriele Muccino .

Në vitin 2011 ai luajti së bashku me Pierfrancesco Favino në filmin komedi Jeta e Lehtë e drejtuar nga regjisori Lucio Pellegrini dhe luajti në filmin Ruggine . Në 2012 ai kthehet në teatër me Furioso Orlando, një riinterpretim i Orlando Furioso i drejtuar nga Marco Baliani [2] dhe në TV ai luan rolin e magjistratit Esposito në trillimin e suksesshëm me tetë episodë të transmetuar në Janar 2013 në Canale 5 Il klan i Camorra .

Në vitin 2015 ai kthehet në ekranet televizive italiane me 1992, një serial televiziv i lindur nga ideja e tij dhe në të cilin ai luan një reklamë të paskrupullt në kohën e Tangentopoli, e ndjekur në 2017 nga 1993 dhe në 2019 nga 1994 . Në vitin 2017 ai ishte në kastin e filmit të Sergio Castellitto , Fortunata . Filmi u prezantua në garë në Festivalin e Filmit të Kanës ndërsa skenari u shkrua nga Margaret Mazzantini, gruaja e regjisorit. [3]

Më 13 shkurt 2020 ai u shpall si drejtor artistik i Teatro della Pergola në Firence për periudhën tre-vjeçare 2021-2023. [4] Në të njëjtën periudhë ai mori pjesë në Celebrity Hunted: Manhunt, shfaqja e realitetit Amazon Prime Video. Nga korriku 2020 ai është dëshmitar i fushatës promovuese të Emilia-Romagna . [5] Nga 7 deri më 10 qershor 2021, transmetohet Sogno Azzurro, seriali dokumentar i transmetuar në Rai 1 në të cilin Accorsi tregon udhëtimin e ekipit kombëtar italian të futbollit drejt Evropës . [6] Në të njëjtën periudhë për 50 vitet e tij dhe për tani 30 vitet e karrierës së tij ai boton librin e tij Album duke u dhuruar të ardhurat prindërve të Giulio Regeni, studiuesi italian i torturuar dhe i vrarë në Kajro në 2016. [7]

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1998 deri në vitin 2003 ai ishte i lidhur me aktoren Giovanna Mezzogiorno. Nga viti 2003 deri në vitin 2013 ai ka qenë i lidhur me modelen dhe aktoren e Expo Francez, Laetitia Casta, nga e cila 21 Shtator 2006 ka lindur Orlando, dhe 29 Gusht 2009 fëmijën e dytë, të cilit i është dhënë emri i Athinës.

Që nga viti 2013 ai ka qenë në një lidhje me Bianca Vitali, i lindur në '91 [8], vajza e gazetarit toskan Aldo Vitali, me të cilin u martua më 24 nëntor 2015 në Borgonovo Val Tidone . Çifti ka dy fëmijë: Lorenzo, i lindur më 21 prill 2017, [9] dhe Alberto, i lindur më 28 gusht 2020. [10]Stampa:Onorificenze

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinemaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vëllezërit dhe motrat, nga Pupi Avati (1991)
 • Un posto, drejtuar nga Luigi Zanolio (1992)
 • Tregime te quditshme - Përralla të Fundit të Shekullit, drejtuar nga Sandro Baldoni (1994)
 • Let's Make Heaven, e pakredituar, nga Mario Monicelli (1995)
 • Jack Frusciante u largua nga grupi, drejtuar nga Enza Negroni (1996)
 • Vesna shkon shpejt, drejtuar nga Carlo Mazzacurati (1996)
 • Brezi im, drejtuar nga Wilma Labate (1996)
 • Naja, drejtuar nga Angelo Longoni (1997)
 • Mjeshtrat e vegjël, drejtuar nga Daniele Luchetti (1998)
 • Radiofreccia, drejtuar nga Luciano Ligabue (1998)
 • Tani është bërë!, drejtuar nga Enzo Monteleone (1999)
 • Një njeri i mirë, drejtuar nga Maurizio Zaccaro (1999)
 • Kapitenët e Prillit, nga Maria de Medeiros (2000)
 • Tabloid, nga David Blair (2001)
 • Puthja e fundit, drejtuar nga Gabriele Muccino (2001)
 • Zanat injorante, nga Ferzan Özpetek (2001)
 • Dhoma e Birit, drejtuar nga Nanni Moretti (2001)
 • Santa Maradona, drejtuar nga Marco Ponti (2001)
 • Një udhëtim i quajtur dashuri, nga Michele Placido (2002)
 • Casanova i Ri, drejtuar nga Giacomo Battiato (2002)
 • Kudo që të jeni, drejtuar nga Michele Placido (2004)
 • Dashuri e rizbuluar, drejtuar nga Carlo Mazzacurati (2004)
 • Provinca Mekanike, drejtuar nga Stefano Mordini (2005)
 • Romani kriminal, drejtuar nga Michele Placido (2005)
 • Mashtrimi i trefishtë ( Les brigades du tigre ), drejtuar nga Jérôme Cornuau (2006)
 • All Fidel's Fault ( La faute à Fidel! ), Drejtuar nga Julie Gavras (2006)
 • Saturn Against, nga Ferzan Özpetek (2007)
 • Vetëm një puthje të lutem ( Un baiser s'il vous plaît ), drejtuar nga Emmanuel Mouret (2007)
 • Les deux mondes, drejtuar nga Daniel Cohen (2007)
 • La jeune fille et les loups, drejtuar nga Gilles Legrand (2008)
 • Baby Blues, nga Diane Bertrand (2008)
 • Je ne dis pas non, nga Iliana Lolitch (2009)
 • Më puth përsëri, nga Gabriele Muccino (2010)
 • Nous trois, nga Renaud Bertrand (2010)
 • Jeta e lehtë, nga Lucio Pellegrini (2011)
 • . . . nuk mund ta besoj ( Tous les Soleils ), drejtuar nga Philippe Claudel (2011)
 • Ruggine, drejtuar nga Daniele Gaglianone (2011)
 • Arbitri, nga Paolo Zucca (2013)
 • Udhëtim Solo, drejtuar nga Maria Sole Tognazzi (2013)
 • Toka jonë, drejtuar nga Giulio Manfredonia (2014)
 • Fast as the Wind, drejtuar nga Matteo Rovere (2016)
 • Fortunata, drejtuar nga Sergio Castellitto (2017)
 • Made in Italy, drejtuar nga Luciano Ligabue (2018)
 • Në shtëpi mirë, nga Gabriele Muccino (2018)
 • Kampioni, drejtuar nga Leonardo D'Agostini (2019)
 • The Goddess Fortune, nga Ferzan Özpetek (2019)
 • Let Me Go, nga Stefano Mordini (2020)

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zëra nate, drejtuar nga Pupi Avati dhe Fabrizio Laurenti - Miniseriale TV (1995)
 • Çakmaku nuk është më, me regji të Elisabetta Lodoli - film televiziv (1999)
 • Eja kur bie shi jashtë, nga Mario Monicelli - Miniserial TV (2000)
 • Casanova i Ri, drejtuar nga Giacomo Battiato - film televiziv (2002)
 • Arsyet e zemrës, drejtuar nga Anna Di Francisca, Luca Manfredi dhe Alberto Simone - Miniseria TV (2002)
 • Il clan dei camorristi, drejtuar nga Alexis Sweet dhe Alessandro Angelini - Seri TV (2013)
 • 1992, drejtuar nga Giuseppe Gagliardi - Seri TV (2015)
 • The Young Papa, drejtuar nga Paolo Sorrentino - seri televizive, 1 episod (2016)
 • 1993, drejtuar nga Giuseppe Gagilardi - Seri TV (2017)
 • 1994, drejtuar nga Giuseppe Gagilardi - Seri TV (2019)
 • Dreamndrra blu, drejtuar nga Azzurra Di Tomassi - seri doku (2021)

Filma të shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Një ditë ideale për peshqit banane, drejtuar nga Francesco Merini dhe Federico Scagliarini (1995) [11]
 • Une nuit dans Paris, drejtuar nga Anissa Bonnefont (2011)
 • Unë nuk të njoh, drejtuar nga Stefano Accorsi (2013)

Videoklip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pa ju patur këtu - 883 (1995)
 • Një këngë dashurie - 883 (1995)
 • Puthja e fundit, drejtuar nga Gabriele Muccino - Carmen Consoli (2000)
 • Passion, drejtuar nga Ferzan Özpetek - Neffa (2007)
 • Më puth përsëri, me regji të Gabriele Muccino - Jovanotti (2010)

Reklamim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Akullore Maxibon Motta, drejtuar nga Daniele Luchetti (1994)
 • Peugeot (2012 - në vazhdim)
 • Dëshmi Emilia-Romagna (2020 - në vazhdim)

Regjisori i filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Unë nuk ju njoh - film i shkurtër (2013)

Aktor zëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Emraan Hashmi në The Dirty Picture (2011)
 • The Little Prince, nga Mark Osborne - Zëri i Dhelprës (2015)

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Magdalena e paqartë dhe e penduar, drejtuar nga Walter Pagliaro (1993)
 • Dashnorët e teatrit komik, drejtuar nga Nanni Garella (1994)
 • Gjashtë personazhe në kërkim të një autori, nga Nanni Garella (1994)
 • Fagiolino dhe Biavati të rënë nga retë, drejtuar nga V. Franceschi dhe G. Comaschi (1995)
 • Ista laus pronativitate et passion domini, drejtuar nga Nanni Garella (1995)
 • Gratë kurioze, nga Walter Pagliaro (1995)
 • Naja, drejtuar nga Angelo Longoni (1996)
 • Dyshim , nga John Patrick Shanley, drejtuar nga Sergio Castellitto (2008-2009)
 • Orlando furioso, drejtuar nga Marco Baliani (2012)
 • Duke luajtur me Orlando, drejtuar nga Marco Baliani (Nëntor 2013)
 • Decameron nga Giovanni Boccaccio (2014, 2018)

Uebfaqe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Celebrity Hunted: Manhunt ( Prime Video, 2021) garuese (sezoni i 2-të)

Mirënjohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dërrasë e zezë e artë
 • 1999 - Aktori më i mirë për Radiofreccia [12]
 • 2001 - Aktori kryesor më i mirë për Puthjen e Fundit dhe Zanat Injorante [13]
 • 2013 - Nominimi për aktorin më të mirë dytësor për Udhëtim Solo
 • 2020 - Aktori më i mirë kryesor për Goddess luck ex aequo me Edoardo Leo [14]
David di Donatello
 • 1999 - Aktori më i mirë kryesor për Radiofreccia
 • 2000 - Nominimi për aktorin më të mirë për Tani është bërë!
 • 2001 - Nominimi për aktorin më të mirë kryesor për Puthjen e Fundit
 • 2005 - Emërimi për aktorin më të mirë kryesor për provincën mekanike
 • 2013 - Nominimi për aktorin më të mirë dytësor për Udhëtim Solo
 • 2017 - Aktori kryesor më i mirë për Fast as the Wind
 • 2020 - Nominimi për aktorin më të mirë dytësor për Kampionin
Globi i artë
 • 2001 - Aktori më i mirë për Zanat injorante
 • 2014 - Nominimi për filmin më të mirë të shkurtër për Unë nuk ju njoh
 • 2017 - Nominimi për Aktorin më të Mirë për Fast as the Wind
Festivali i Filmit në Venecia
 • 2002 - Performanca më e mirë për meshkuj për një udhëtim të quajtur Dashuri
Fjongo argjendi
 • 1999 - Nominimi për aktorin më të mirë kryesor për mjeshtrat e vegjël
 • 2001 - Aktori më i mirë kryesor për Zanat injorante
 • 2006 - Nominimi për aktorin më të mirë kryesor për provincën mekanike
 • 2014 - Çmim special për debutimin më të mirë të regjisorit për Unë nuk ju njoh
 • 2016 - Aktori kryesor më i mirë për Fast as the Wind
 • 2020 - Nominimi për aktorin më të mirë për Goddess of Fortune
 1. ^ "Ovunque sei - Cinematografo". Cinematografo. Marrë më 31 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Stefano Accorsi e la furia di Orlando - Corriere Fiorentino
 3. ^ . 18 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Është injoruar "http://www.sorrisi.com/cinema/film-in-uscita/fortunata-di-cosa-parla-il-film-con-stefano-accorsi-e-jasmine-trinca/" (Ndihmë!); Është injoruar "«Fortunata»: di cosa parla il film con Stefano Accorsi e Jasmine Trinca" (Ndihmë!)
 4. ^ "Stefano Accorsi è il nuovo direttore artistico della Pergola" (në italisht). 13 shkurt 2020.
 5. ^ "Città d'arte, cultura e cinema, Stefano Accorsi ambasciatore delle bellezze dell'Emilia-Romagna" (në italisht).
 6. ^ "Stefano Accorsi tra motori, pesi e Sogno Azzurro: 50 anni e un fisico bestiale" (në italisht).
 7. ^ "Stefano Accorsi: "Il mio Album dei ricordi pieno di errori e sogni"" (në italisht). 11 qershor 2021.
 8. ^ "Scopriamo tutto sulla meravigliosa moglie di Stefano Accorsi, Bianca Vitali". 18 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "«È nato Lorenzo!!!» Stefano Accorsi è di nuovo papà". 21 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ sito del Corriere della sera, venerdì 28 agosto 2020 ore 10:08
 11. ^ "Un giorno ideale per i pescibanana - Vincitore del "Concorso Iceberg"". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Dizionario del cinema italiano". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Ciak d'oro 2001". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Ciak d'Oro 2020: i vincitori". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)