Jovanotti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jovanotti
Instrument(et)Bateri, kitarë
LabeliIbiza Records, Free Records Independent, Mercury Records, ATO Records, MapleMusic Recordings (Canada), Verve Records, Universal, Soleluna
Jovanotti, 2008

Lorenzo Cherubini ( shqiptimi italian: [loˈrɛntso keruˈbiːni] ; ka lindur më 27 shtator 1966), dhe është i njohur nga publiku si Jovanotti. Ai është një këngëtar dhe reper italian.

Emri i tij, Jovanotti rrjedh nga fjala giovanotti, e cila është forma shumës e fjalës italiane giovanotto ("i riu").

Cherubini fillimisht zgjodhi "Joe Vanotti" si emrin e tij artistik, por një poster promovues për një klub nate e faturoi gabimisht si "Jovanotti" dhe emri mbërtheu. Jovanotti është i njohur për adhuruesit e tij me shkurtesën "Jova", dhe shpesh i referohet vetes në atë mënyrë në artikujt promovues dhe në kanalin e tij në internet TV Jova, i cili ka filluar punën nga 2 tetori i vitit 2014.

Jovanotti dalë nga dalë u largua nga muzika e tij e hershme e hip hopit, repit dhe diskotekës, duke filluar me muzikë funk, madje edhe muzikë klasike.

Me ndryshimet e influencës së tij muzikore, filluan të ndryshonin edhe tekstet e tij, të cilat me kalimin e kohës filluan të trajtojnë gjithnjë e më shumë çështje filozofike, fetare dhe politike, të cilat janë më tipike të traditës italiane kantautore. Angazhimi i tij shoqëror dhe politik u rrit gjithashtu. Disa nga punimet e tij të hershme janë gjithashtu më afër pop-ut të viteve 1980.

Shumica e këngëve të tij këndohen në italisht; ai gjithashtu lëshoi një album të hiteve më të mëdha në gjuhën spanjolle. Albumi i tij i drejtpërdrejtë përfshin një version të shkurtër të Sugarhill Gang 's " Rapper's Delight ". Jovanotti shfaqet në disa përmbledhje ndërkombëtare, më së shumti në dukje Red Hot + Rhapsody, një tribut i vitit 1998 për George Gershwin, në të cilin ai interpretoi "I Got Rhythm". Jovanotti gjithashtu u shfaq në një nga koncertet e bamirësisë së Luciano Pavarotti në vitin 1996.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cherubini lindi më 27 shtator 1966 në Romë nga prindërit e tij toskan, Mario dhe Viola Cardinali, mirëpo ai kaloi një pjesë të fëmijërisë së tij në vendlindjen e prindërve të tij, Cortona, në provincën e Arezzo ( Toskana ). [1]

Pas përfundimit të studimeve së shkollës së mesme, ai filloi të punonte si kalorës disku në disa diskoteka dhe radio stacione në provincën e Romës. [2] [3] Në vitin 1985 ai u transferua në Milano . Dy vjet më vonë, gjatë verës së vitit 1987, ndërsa ishte duke luajtur një set DJ në Palinuro, ai takoi producentin e rekordeve dhe skautët e talenteve Claudio Cecchetto, i cili propozoi që ata të fillonin të punonin së bashku. [4] Po atë vit Jovanotti lëshoi këngën e tij të parë, "Walking", dhe filloi të punonte si DJ për një nga radio stacionet më të shquara kombëtare, Radio DeeJay, [5] cili u themelua nga Cecchetto pesë vjet më parë.

Përparimi në karrierë: vitet 1980 dhe 1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi i tij i parë, Jovanotti për President, u lansua në 1988 dhe u bë simboli i rinisë italiane të viteve tetëdhjetë, pa ndonjë interes në ideologji dhe politikë. [6]

[7] Edhe pse kishte marë një sërë kritikash negative, [8] albumi i tij u bë një sukses i madh tregtar, duke arritur vendin e tretë në Italian Musica e dischi Albums Chart [9] duke shitur mbi 400,000 kopje në Itali. [10] albumi pjellë pesë teke, duke përfshirë hitet numër një, "Gimme Five" [11] dhe "Gimme Five (Rasta) Five) "dhe këngët" Go Jovanotti Go "dhe" Mix, Remix & The singers ", të cilat hynë në krye të Italisë. [12]

Në vitin 1998, Jovanotti luajti një rol të shkurtër në filmin I Giardini dell'Eden, drejtuar nga Alessandro D'Alatri.

Kënga "Piove" u publikua për sezonin e dytë të The Sopranos.

Jovanotti, 2007

Vitet 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CD-ja e tij e vitit 2005, Buon Sangue, ishte i ndikuar nga zhanri i hip-hopit dhe nga nga rocku. Ishte një nga veprat e tij më inovative deri më tani.

Në vitin 2007 ai u paraqit në fund të këngës së Negramaro, "Cade la Pioggia", të CD-së së tyre, La Finestra, dhe në 2008 ai lëshoi albumin e ri Safari .

Në vitin 2008 ai interpretoi si artist i ftuar në pista "Lugar Comum" nga albumi Encanto .

Në fund të vitit 2009, ai bashkëpunoi me Claudio Baglioni dhe Fabrizio Bosso, së bashku me 70 artistë të tjerë, në këngën "Con tutto il mio cuore (me gjithë zemrën time)". Më pas, në datën 1 janar të vitit 2010, grupi lëshoi "Baciami Ancora (Më puthë përsëri)" për një film nga Gabriele Muccino .

Vitet 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në muajin dhjetor të vitit 2010 Jovanotti pati një hit numër një në 20 top listat Italiane me "Tutto l'amore che ho". Më 25 Janar 2011, ai publikoi albumin e tij të tetëmbëdhjetë Ora . Më vonë në 2011 ai luajti në Festivalin e Muzikës Bonnaroo .

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me datën 6 shtator të vitit 2008, Jovanotti u martua me Francesca Valiani në Cortona, në Kishën e Santa Maria Nuova.

Jovanotti

Vajza e tyre Teresa lindi në vitin 1998.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e studios

 • 1988: Jovanotti për President
 • 1989: La mia moto
 • 1990: Giovani Jovanotti
 • 1991: Una tribù che balla
 • 1992: Lorenzo 1992
 • 1994: Lorenzo 1994
 • 1997: Lorenzo 1997 - L'albero
 • 1999: Lorenzo 1999 - Capo Horn
 • 2002: Lorenzo 2002 - Il quinto mondo
 • 2005: Buon sangue
 • 2008: Safari
 • 2011: Ora
 • 2015: Lorenzo 2015 CC
 • 2017: Oh, Vita!
 • 2019: Jova Beach Party
 • 2019: Lorenzo sulla luna

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Nominimi Puna Rezultati
1996 MTV Video Music Awards Best European Video[13] "L'ombelico del mondo" Kandidat/e
1998 Premio Italiano della Musica Italian Album of the Year[14] Lorenzo 1997 - L'albero Kandidat/e
Italian Song of the Year "Bella" Kandidat/e
Italian Tour of the Year Lorenzo Tour 1997 Kandidat/e
Special Award – Radio DeeJay[15] Himself Fitues/e
1999 MTV Europe Music Awards Best Italian Act[16] Himself Kandidat/e
2000 Premio Italiano della Musica Song of the Year[17] "Il mio nome è mai più" (with Ligabue & Piero Pelù) Fitues/e
Music Video of the Year "Il mio nome è mai più" (with Ligabue & Piero Pelù) Fitues/e
Lunezia Award Best Singer-Songwriter Album[18] Lorenzo 1999 - Capo Horn Kandidat/e
2001 Italian Music Awards Best Tour[19] Lorenzo Tour 1999 Kandidat/e
Best Music Video "File Not Found" Kandidat/e
2002 Premio Videoclip Italiano Best Music Video of Research[20] "Salvami" Fitues/e
2005 Premio Videoclip Italian Best Music Video by a Male Artist[21] "(Tanto)³" Fitues/e
2006 Premio Amnesty Italia Voices for Freedom[22] "Mani in alto" Kandidat/e
MTV Europe Music Awards Best Italian Act[23] Himself Kandidat/e
Premio Videoclip Italiano Best Music Video by a Male Artist[24] "Falla girare" Fitues/e
2008 Mogol Award Best Lyrics[25] "Fango" Fitues/e
World Music Awards Best-Selling Italian Artist[26] Himself Fitues/e
Premio Videoclip Italiano Special Award for the Art of Music Videos[27] Himself Fitues/e
<i id="mwAWM">Musica e Dischi</i> Critics' Prize Best Italian Album[28] Safari Fitues/e
2009 Mogol Award Best Lyrics[29] "A te" Kandidat/e
2010 David di Donatello Best Song[30] "Baciami ancora" (from Baciami ancora) Fitues/e
Nastro d'Argento Best Original Song[31] "Baciami ancora" (from Baciami ancora) Kandidat/e
2011 TRL Awards Superman Award[32] Himself Kandidat/e
Mogol Award Best Lyrics[33] "Le tasche piene di sassi" Fitues/e
MTV Europe Music Awards Best Italian Act[34] Himself Kandidat/e
Musica e Dischi Critics' Prize Best Italian Album – Pop & Rock[35] Ora Fitues/e
Best Concert Tour Lorenzo Live – Ora in Tour 2011–2012 Fitues/e
Rockol Awards Best Italian Album[36] Ora Fitues/e
Best Italian Single "Il più grande spettacolo dopo il Big Bang" Kandidat/e
Best Italian Tour Lorenzo Live – Ora in Tour 2011–2012 Kandidat/e
2012 TRL Awards Superman Award[37] Himself Kandidat/e
Best Video "Il più grande spettacolo dopo il Big Bang" Kandidat/e
2013 MTV Italian Music Awards TwITStar[38] Himself Kandidat/e
Medimex Awards Artist of the Year – Special Award[39] Himself Fitues/e
2015 MTV Italian Music Awards TwITStar[40] Himself Kandidat/e
Medimex Awards Best Album[41] Lorenzo 2015 CC. Fitues/e
Best Music Video "Sabato" Fitues/e
Best Concert Tour Lorenzo negli stadi 2015 Fitues/e
2016 Assomusica Award Music Award for Best Visual Live Show 2015[42] Lorenzo negli stadi 2015 Fitues/e
Onstage Awards Platinum Ticket – Most-viewed Italian tour in indoor arenas[43] Lorenzo nei Palasport Fitues/e
Best Performer[44] Himself Kandidat/e
Best Tour Himself Kandidat/e
Live Anthem "Gli immortali" Kandidat/e
Best Look Himself Kandidat/e
2017 David di Donatello Best Original Song[45] "L'estate addosso" Kandidat/e

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

 1. ^ "Buon compleanno Jovanotti! – Fotogalleria – Foto 1 di 11". la Repubblica (në italisht). 27 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2012. Marrë më 7 tetor 2011.
 2. ^ "Jovanotti – La biografia di Jovanotti" (në italisht). Wuz.it. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2012. Marrë më 7 tetor 2011.
 3. ^ "Buon compleanno Jovanotti! – Fotogalleria – Foto 1 di 11". la Repubblica (në italisht). 27 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2012. Marrë më 7 tetor 2011.
 4. ^ "L'incontro con Cecchetto" (në italisht). MSN. 2 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2012. Marrë më 7 tetor 2011.
 5. ^ "Buon compleanno Jovanotti! – Fotogalleria – Foto 3 di 11". la Repubblica (në italisht). 27 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2012. Marrë më 11 qershor 2021.
 6. ^ Tummino Titti (21 prill 2002). "Jovanotti, la musica e l'impegno". la Repubblica (në italisht).
 7. ^ Andrea Laffranchi (27 dhjetor 2005). "Temevo un altro flop. Il futuro? Potrei fare tv". Corriere della Sera (në italisht).
 8. ^ "Buon sangue tour 2005" (PDF) (në italisht). www.eventiverona.it. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 prill 2012. Marrë më 7 tetor 2011.
 9. ^ "Gli album più venduti del 1988" (në italisht). www.hitpadadeitalia.it. Marrë më 7 tetor 2011.
 10. ^ "Jovanotti si sposta al Palaeur". Corriere della Sera. 16 prill 1994. Marrë më 7 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "TVARK Media Player". www.tvark.org. Marrë më 2021-03-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Indice per artista: J" (në italisht). hitparadeitalia.it. Marrë më 7 tetor 2011.
 13. ^ "Mtv censura gli affreschi di Giulio Romano". Corriere della Sera (në italisht). 28 korrik 1996. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 14. ^ "Tutte le nomination del P.I.M. 1998". la Repubblica. 25 mars 1998. Marrë më 1 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Premio Italiano della Musica". la Repubblica (në italisht). 3 mars 1999. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 16. ^ "MTV Europe Music Awards: scatta la caccia ai superfavoriti, a Jovanotti il premio per l'Italia?" (në italisht). Rockol.it. 11 nëntor 1999. Marrë më 30 nëntor 2015.
 17. ^ Antonio Dipollina (13 prill 2000). "Lacrime e canzoni ricordando De André". la Repubblica (në italisht). Marrë më 1 dhjetor 2015.
 18. ^ "Da Jovanotti a Baglioni, i candidati al Premio Lunezia" (në italisht). Rockol.it. 29 prill 2000. Marrë më 30 nëntor 2015.
 19. ^ "Le nomination agli Italian Music Awards: quasi un plebiscito per i Lùnapop" (në italisht). Rockol.it. 12 janar 2001. Marrë më 30 nëntor 2015.
 20. ^ "Jovanotti al M.E.I." Rockol.it. 12 nëntor 2002. Marrë më 30 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Comunicato Stampa: Premio Videoclip Italiano, i vincitori" (në italisht). Rockol.it. 18 nëntor 2005. Marrë më 30 nëntor 2015.
 22. ^ "Premio 'Una canzone per Amnesty 2006': Jovanotti e De Gregori tra i candidati" (në italisht). Rockol.it. 14 shkurt 2006. Marrë më 30 nëntor 2015.
 23. ^ Giuseppe Videtti (3 nëntor 2015). "Justin, re degli Mtv Awards. Miglior artista italiano i Finley". la Repubblica (në italisht). Marrë më 30 nëntor 2015.
 24. ^ "Chiude il PVI 2006. 'And the winners are...'" (në italisht). 18 nëntor 2006. Marrë më 30 nëntor 2015.
 25. ^ "A Jovanotti Premio Mogol per Fango". TGCOM (në italisht). Mediaset. 9 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 30 nëntor 2015.
 26. ^ "Winners World Music Awards 2008: The Winners". entertainment.ie. 10 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Premio Videoclip Italiano, ecco il programma della decima edizione" (në italisht). Rockol.it. 10 nëntor 2008. Marrë më 30 nëntor 2015.
 28. ^ "Musica: a Jovanotti e Coldplay il Premio della Critica di Musica & Dischi" (në italisht). Adnkronos. 21 nëntor 2008.
 29. ^ "Premio Mogol: Povia vince la seconda edizione, Cremonini è il più votato dai nostri lettori". TV Sorrisi e Canzoni (në italisht). 15 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 30. ^ "David di Donatello, tutti i premi". Corriere della Sera (në italisht). 7 maj 2010. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 31. ^ "Nastri d'Argento – tutte le cinquine". la Repubblica (në italisht). 27 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 32. ^ "Trl Awards 2011, tutte le nomination" (në italisht). Excite.it. 28 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2012. Marrë më 30 nëntor 2015.
 33. ^ "Jovanotti, Le tasche piene di sassi vince il Premio Mogol". La Stampa. 15 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2015. Marrë më 30 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Federica Palladini (19 tetor 2011). "I Modà vincono il Best Italian Act". Elle (Italian Edition) (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 30 nëntor 2015.
 35. ^ "Premio della critica a Jovanotti e Adele". Musica e Dischi (në italisht). 1 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 36. ^ "Rockol Awards 2011, i vincitori: Adele trionfa, bene Jovanotti, Liga e Coldplay" (në italisht). Rockol.it. 9 shkurt 2012. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 37. ^ "TRL Awards 2012: scopri i nominati e vota ora!" (në italisht). MTV Italy. 22 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2012.
 38. ^ "Conto alla rovescia per gli Mtv Awards... Da seguire in diretta su Max". Gazzetta dello Sport (në italisht). 12 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 39. ^ "Musica: a Jovanotti premio speciale dell'Academy Medimex" (në italisht). Adnkronos. 20 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 40. ^ "MTV Awards 2015: Via al VOTO! Scopri tutte le categorie e sostieni i tuoi artisti preferiti!!!" (në italisht). MTV Italy. 4 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2015. Marrë më 1 dhjetor 2015.
 41. ^ Gabriele Antonucci (16 tetor 2015). "Jovanotti: Lorenzo 2015 cc premiato dal Medimex come miglior album". Panorama (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2015. Marrë më 30 nëntor 2015.
 42. ^ "Lorenzo Jovanotti, il Premio Assomusica a coronamento del tour" (në italisht). 19 janar 2016. Marrë më 19 janar 2016.
 43. ^ "TimMusic Onstage Awards: Ecco i vincitori!" (në italisht). RAI. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2016. Marrë më 18 mars 2016.
 44. ^ Luca Marra (16 mars 2016). "Tim Music On Stage Awards 2016: ospiti, nomination. Su Rai 2 il 18 marzo". International Business Times (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2016. Marrë më 18 mars 2016.
 45. ^ "David di Donatello 2017: scopri tutte le candidature21" (në italisht). Sky Italia. 21 shkurt 2017. Marrë më 21 shkurt 2017.