Jump to content

Marcus Zuerius van Boxhorn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

thumb|160px|right|Marcus van Boxhorn

Marcus Zuërius van Boxhorn (edhe Marcus Suerius Boxhorn ; * 28 gusht 1612 ose 1602Bergen op Zoom ; † 3 tetor 1653Leiden) ka qenë një dijetar holandez dhe profesor për elokuencë.

Boxhorn frekuentua shkollën në Leiden. Ai shkroi poezi Latine dhe gjithashtu shkruajti komente mbi veprat romak. Në 1632, ai u emërua kryetar i elokuenca e Leiden University. Në 1636 ai mori përsipër menaxhimin e Leiden collegium Oratorioin. Në vitin 1648 ai ishte atje si një pasues të Daniel Heinsius Profesor i Historisë.

Boxhorn autor i veprave të shumta, sidomos për historinë e atdheut të tij. Brezat e ardhshëm, ai përmendet ende për shkak të zbulimit të marrëdhënien e gjuhëve të ndryshme evropiane dhe aziatike. Për këtë qëllim, ai llogaritet gjermanike, dhe ilir-Greek e gjuhë italiane, si dhe persiane, dhe më pas edhe sllave, kelte dhe gjuhët baltike. Rrënjët e tyre të përbashkët, indo-proto evropiane në gjuhën ai e përshkroi gjuhën as Scythian. Bashkëkohësit e tij nuk e kanë pranuar këtë zbulim, dhe ata ranë në harresë. Ishte vetëm pas rreth 150 vjetësh, teoritë e tij ishin marrë përsëri.

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Normdaten