Marder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Marder 1 në vitin 2012.

Schützenpanzer Marder 1 është një automjet luftarak gjerman i këmbësorisë i gjurmuar, i krijuar për t'u përdorur me njësitë PanzergrenadiereGjermanisë Perëndimore, këmbësoria e mekanizuar e specializuar për luftimet IFV. Ajo është operuar nga Ushtria Gjermane si Panzergrenadiere IFV kryesore nga vitet 1970 deri në ditët e sotme. Zhvilluar si pjesë e rindërtimit të industrisë së automjeteve të blinduara luftarake të Gjermanisë Perëndimore, Marder është dëshmuar të jetë një dizajn i suksesshëm dhe solid i automjeteve luftarake të këmbësorisë.

Ndërsa dikur përfshinte disa veçori unike, të tilla si një mitraloz plotësisht në distancë në kuvertën e pasme dhe porte armësh në anët për këmbësorinë për të gjuajtur, këto veçori janë fshirë ose thjeshtuar në paketat e përmirësimit të mëvonshëm për ta sjellë atë më në linjë. me dizajn modern IFV. MG është zhvendosur për të qenë koaksial, portat e armëve të salduara tërësisht të mbyllura dhe të armuar. Në përgjithësi, është një makinë e thjeshtë dhe konvencionale me një kapelë të madhe të daljes së pasme dhe tre kapëse të sipërme për të qëlluar nga këmbësoria e montuar.

Rreth 2,100 u morën në shërbim nga ushtria gjermane perëndimore në fillim të viteve 1970, por automjeti në variantin e saj gjerman nuk iu shit asnjë ushtrie të huaj. Ndërsa Ushtria Gjermane Perëndimore filloi të tërhiqte automjetet e vjetra, qeveria kiliane ra dakord të merrte 200 Marder; Qeveria e Greqisë ka konsideruar blerjen e 450 automjeteve në pension në të kaluarën. Argjentina përdor një variant të thjeshtuar dhe të prodhuar në vend, VCTP, dhe ka një numër automjetesh të bazuara në atë platformë të ndërtuar nga Henschel dhe të ndërtuara nga TAMSE.

Pasardhësi i synuar i Marder 1 ishte fillimisht projekti Marder 2 në vitet 1990, por pas anulimit të tij pasardhësi u bë Puma në vitet 2010. Marder aktualisht është duke u zëvendësuar nga Puma.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]