Mareja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mareja
-
Mareja
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Ericales
Familja: Ericaceae
Grupi: Arbutus
Arbutus unedo


Mareja (lat. Arbutus unedo) ose si i thon në krahina të ndryshme : kucumare, koçinare, mare (Durrës), marezë (Fier), është anëtare në grupi Arbutus. Kjo bimë është gjithmonë e gjelbërt dhe lulëzon si tufë në një lartësi 3 m ose si pemë me lartësi 5 m.

Në muajt e vjeshtës qesin frutat, dhe arrin madhësi deri në 2,5 cm. Frutet mund të hahen por nuk kanë shije për këtë edhe emri latin "unedo", çka d.m.th. janë shumë të thapta.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mareja në projektin Wikipedia Commons.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ericaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale