Margareta Divjak-Mirwald

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Margareta Divjak-Mirwald, shkrimtare austriake dhe mësimdhënëse

'Margareta Divjak-Mirwald'
Ditëlindja:1951
Vendlindja:Vjenë
Kombësia:Austriake
Zhanri:Prozë

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur më 1951 në Vjenë, studiuar për mësimdhënien e filologjisë klasike dhe romake (që nga ajo kohë e në vazhdim jep mësim në të dyja këto lënde). Pjesemarrese aktive ne seminarin e gjuhes dhe kultures shqiptare ne Kosove. Ndërkohe jeton në Brunn/Geb te Austrise.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1983 : Die Werdung(realizimi), Niederösterreichisches Pressehaus(shtëpia e botuese e Niederastrise), Çmimi i karrierës i Landit Niederösterreich.

1984-1986 : Përkthime nga frëngjishtja, shtëpia botuese Beck, Mynih.

1994 : Philomeles Töchter (bija e Filomenes) (Artikull te : Die Frau als Wirtschaftsfaktor im Altertum, (Gruaja si një faktor ekonomik në lashtësi) Shtepia botuese vjeneze e grave).

1995 : Hommage à Emma(Homazh Emës (Artikull te : Zwischenräume (Hapsira të ndërmjetme), Edition Umbruch, Mödling)

1998 : Brautnacht im Theater in der Drachengasse. (Nata e nuses në teatër në rrugicën e kuçedrës) Emërtim si kontributi austriak për cmimin Alexander Onassis.

2005 : Immer wenn der Kuckuck schrie – Innenansichten eines Krieges (Përherë kur klithte kukuvjaka – Këndveshtrime të brendshme të një lufte), (Botime Mither) Shtepia botuese Novum (Mirenjohja e Landit NÖ),

2008 : Woher kommst du dass du meinen Namen weißt (Nga vjen ti që di emrin tim) (Botimet Rösner)

2009 : Lexime dhe emisione ne radio tek Ö1, Litersi – Shembuj tekstesh

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1983 : Çmimi perkrahes i Landit te Niederösterreich dhe shperblimi i BMUK për Die Werdung (Realizimi)

1998 : Perzgjedhur si kontributi i Austrisë për çmimin Alexander Onassis për Brautnacht (nata e nuses)

2005 : Çmimi mirënjohës i Landit te Niederösterreich per Immer wenn der Kuckuck schrie – Innenansichten eines Krieges (Përherë kur klithte kukuvjaka – Këndveshtrime të brendshme të një lufte)