Maria Magdalena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maria Magdalena.(Ikonë)

Maria Magdalena ose Maria e Magdalas është një dishepulle Jezusit sipas Dhiatës së Rebiblës dhe apokrifave. Ajo përmendët nga të gjithë evangjelistët. Ajo nderohet në kishën katolike, ortodokse dhe anglikane si shenjtore. Dita e festës së saj është 22 korriku. Emri i saj rrjedh nga qyteti i Magdales në brigjet perëndimore të detit të Galilesë. Jeta e shenjtores është temë debatesh dhe spekulimesh të vazhdueshme.

Maria Magdalena në Besëlidhjen e Re[redakto | redakto tekstin burimor]

Maria Magdalena në Talmund[redakto | redakto tekstin burimor]

Ungjilli i Maria Magdalenës ?[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]