Mariela Cingo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mariela Cingo lindi më 14 Shkurt 1978 në Korçë. Ajo është një pianiste shqiptare e cila aktualisht banon në Mbretërinë e Bashkuar.

Veprimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi të studionte muzikë në moshën 6-vjeçare dhe dha koncertin e saj të parë në moshën 7-vjeçare. Në kohën kur ishte 12 vjeç ajo luajti në "Haydn Concerto" me Orkestrën Filarmonike të Korçës. Në moshën 17-vjeçare ajo u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar për të vazhduar studimet nën shkollimin e profesor Rafael Terroni(Raphael Terroni) në Kolegjin e Muzikës të Londrës. Atje fitoi shumë çmime duke përfshirë çmimin "Piano Concerto" në koncertin e dytë të "Rachmaninoff".Angazhimi i saj i fundit përfshin performancën e Rachmaninoff-it me Orkestrën Simfonike të Suttonit-it dhe Koncertin e Dytë të "Schostakovich" me orkestrën e Kolegjit Muzikor të Londrës.[1][2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 8 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ [2]