Marifeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ekspozitë marifetesh piroteknike nga "Giant Auto Rodéo", Ciney, Belgjikë

Një marifet është një vepër fizike e pazakontë dhe e vështirë ose një akt që kërkon një aftësi të veçantë, i kryer për qëllime artistike zakonisht në televizion, teatro ose kinema. Stunts janë një tipar i shumë filmave aksion. Përpara se kompjuteri të krijonte efekte speciale imazhesh, këto efekte ishin të kufizuara në përdorimin e modeleve, perspektivës së rreme dhe efekteve të tjera brenda kamerës, përveç nëse krijuesi mund të gjente dikë të gatshëm të hidhej nga makina në makinë ose të varej nga skaji i një qiellgërvishtës: kaskaderi ose marifet i dyfishtë.

Llojet e efekteve të marifeteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efektet praktike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga marifetet praktike më të përdorura është lufta në skenë. Edhe pse kontakti normalisht shmanget, shumë elementë të betejës në skenë, të tilla si luftimi me shpatë, artet marciale dhe akrobaci kërkonin kontakt midis interpretuesve për të lehtësuar krijimin e një efekti të veçantë, si zhurma ose ndërveprimi fizik. Shfaqjet e marifeteve janë shumë të koreografisë dhe mund të përsëriten rigorozisht për orë, ditë dhe nganjëherë javë përpara një shfaqjeje. Profesionistët me përvojë zakonisht trajtojnë një performancë sikur të mos e kenë bërë kurrë më parë, pasi rreziqet në punën e marifeteve janë të larta, çdo lëvizje dhe pozicion duhet të jetë i saktë për të zvogëluar rrezikun e lëndimit nga aksidentet. Shembuj të efekteve praktike përfshijnë rrëzimin dhe rrëzimin, kërcimet së larti, lëvizjet sportive ekstreme, akrobacitë dhe zhytjet e larta, rrotullimet, rëniet me fitues, "mbrapshtjet vetëvrasëse" dhe marifete të tjera të arteve marciale), airbagët e mëdhenj të thellë që mund të jenë madhësia e një pishine të vogël, zakonisht përdoren nga interpretues profesionistë marifet për të zbutur uljet e tyre nga rrëzimet e organizuara nga lartësitë.

Freestyle & Stunt Show 2007 në Landrévarzec, Francë

Efektet mekanike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një marifet fizik zakonisht kryhet me ndihmën e mekanikës. Për shembull, nëse komploti kërkon që heroi të kërcejë në një vend të lartë, ekuipazhi i xhirimit mund ta vendosë aktorin në një parzmore të posaçme dhe të përdorë tela me tension të lartë të avionit për t'i tërhequr lart. Teli i pianos përdoret ndonjëherë për të fluturuar objekte, por një aktor nuk pezullohet kurrë prej tij pasi është i brishtë dhe mund të thyhet nga goditjet. Hero (2003) dhe House of Flying Daggers (2004) janë shembuj të filmave wuxia që përdorin kung-fu dhe varen shumë nga marifetet me tela.[1] The Matrix është një shembull i punës së gjerë me tela dhe manipulime në kinemanë perëndimore.[2]

Marifete automjetesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performuesit e marifeteve të automjeteve kërkojnë trajnim të gjerë dhe mund të përdorin automjete të përshtatura posaçërisht. Marifetet mund të jenë po aq të thjeshta sa një kthesë e frenave të dorës, e njohur gjithashtu si kthesa e frenave, ose aq të avancuara sa ndjekjet e makinave, kërcimet dhe përplasjet që përfshijnë dhjetëra automjete. Rémy Julienne është një kaskader dhe koordinator pionier i mirënjohur i marifeteve të automobilave. Shoferi marifet, mbajtësi i Librit të Rekordeve Botërore të Guinness, Bobby Ore, interpretoi në filma dhe ngjarje të shumta dhe mban një rekord botëror për distancën më të gjatë të drejtuar në dy rrota në një autobus dykatësh në Londër.[3]

Më 1 qershor 1919, Ormer Locklear priti në një biplan për një të dytë pas një shkalle litari.

Marifetet e aviacionit kthehen në ato të kryera në balona në shekullin e 18-të. Pas ardhjes së avionëve me motor më 1903, barnstorming dhe aerobatika erdhën në ekzistencë. Ormer Locklear shpiku ose ndihmoi në zhvillimin e shumë nga truket bazë të fluturimit me marifet, të cilat përfshinin ecjen me krahë dhe transferimin midis aeroplanëve në ajër. Hollivudi dhe magjepsja e publikut me aviacionin shtruan kërkesa të mëdha për pilotët marifet, duke rezultuar në shumë lëndime dhe vdekje.

Efektet e krijuara nga kompjuteri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të shekullit të 20-të, marifetët shpesh vendoseshin në situata të rrezikshme gjithnjë e më pak, pasi krijuesit e filmave iu drejtuan efekteve [Grafika kompjuterike[|grafike kompjuterike]] relativisht të lira (dhe shumë më të sigurta) duke përdorur parzmore, tifozë, ekrane blu ose jeshile dhe një sërë pajisjesh të tjera dhe dixhitale. efektet. The Matrix (1999) është një shembull i një filmi që përmirësoi gjerësisht marifetet reale përmes postproduksionit CGI.[2] Seritë filmike The Lord of the Rings dhe filmat paraardhës të Star Wars shpesh shfaqin marifete që janë tërësisht të krijuara nga kompjuteri. Shembuj të efekteve të krijuara nga kompjuteri përfshijnë zëvendësimin e fytyrës dhe heqjen e telit.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Crabtree, Sheigh (2006-12-17). "High-wire act raises the bar in fight scenes". The Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 2020-05-04.
  2. ^ a b Vineyard, Jennifer (25 mars 2019). "The Matrix's stunt coordinators and choreographers reveal how the iconic fight scenes were made". SYFY WIRE (në anglisht).
  3. ^ "Stunt driving is pay-to-play | www.thecamarilloacorn.com | Camarillo Acorn" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2010. Marrë më 2017-01-31. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lexim më tutje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Gene Scott Freese, 2014, Hollywood Stunt Performers, 1910s-1970s: A Biographical Dictionary, 2nd ed. illustr. rev., McFarland, ISBN 0786476435, see [1], accessed 16 April 2015.