Marina Italiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Marinës Italiane.

Marina Italiane (italisht: Marina Militare, MM) është marina e Republikës Italiane. Është një nga 4 degët e Forcave të Armatosura Italiane dhe u formua në vitin 1946 nga ajo që mbeti nga Regia Marina (Marina Mbretërore) pas Luftës së Dytë Botërore. Që nga gushti 2014, marina italiane kishte një forcë prej 30.923 personeli aktiv, me rreth 184 anije në shërbim, duke përfshirë anije të vogla ndihmëse. Konsiderohet si një marinë shumë-rajonale dhe e ujërave blu.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]