Jump to content

Marina e Izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Distinktivi i kapelës së marinës izraelite.

Marina izraelite (hebraisht: Ḥeil HaYam HaYisraeli, fjalë-për-fjalë. 'Trupat Detare të Izraelit'; arabisht: ālbḥryة ālإsrāئylyة) është forca detare e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, që operon kryesisht në teatrin e Detit Mesdhe, si dhe në Gjirin e Eilat-it dhe Detin e Kuq. Komandanti aktual i përgjithshëm i Marinës izraelite është Aluf David Saar Salama. Marina izraelite besohet të jetë përgjegjëse për ruajtjen e aftësisë së sulmit të dytë bërthamor të Izraelit në det të hapur.[1]

  1. ^ Cirincione, Joseph; Wolfsthal, Jon B.; Rajkumar, Miriam (2005). Deadly Arsenals: Nuclear, Biological, and Chemical Threats (në anglisht). Carnegie Endowment. ISBN 978-0-87003-288-2.