Marion, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marion
Qytet
Vendndodhja
Marion is located in SHBA
Marion
Marion

Koordinatat: 37°43′49″V 88°55′49″P / 37.73028°V 88.93028°P / 37.73028; -88.93028

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Williamson
Kryetari i Bashkisë Anthony Rinella
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 43.23 km2
 •  tokësore 42.64 km2
 •  ujore 0.59 km2
Lartësia 158 m (m.n.d.)
Dendësia 418.02 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Prefiksi +1 (618)
Koordinatat 37° 43′ 49″ Veri

88° 55′ 49″ Perëndim

Marion është qytet dhe zyrë qendrore në qarkun Williamson, Illinois, SHBA.[1] Qyteti është pjesë e zonës mikropolitane Marion-Herrin. Sipas vitit 2016, qyteti ka pasur 17,826 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tornado 1982[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 maj 1982, një nga tornadot më të mëdha në historinë e Illinois, një F-4, goditi qytetin e Marionit, Illinois dhe qarkun Williamson. Dhjetë vetë vdiqën dhe 200 vetë u plagosën pasi kjo tornado u përplas prej 17 kilometrash. Kompleksi i apartamenteve të Shawnee Village u shkatërrua dhe shitësi i Marion Ford-Mercury pësoi dëme të mëdha. Ky tornado shkaktoi mes 85 milionë dollarë dhe 100 milionë dollarë dëmshpërblim. Një memorial për dhjetë njerëzit që u vranë atë ditë u ndërtua më vonë në Sheshin e Kullës.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2010, Marion ka një sipërfaqe gjithsej prej 42.00 km2, prej të cilave 41.41 km2 është tokë dhe 0.59 km2 është ujë.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ on Marion and Williamson County Tornado, Saturday, May 29, 1982, 2002, National Weather Service, NOAA
  3. ^ "G001 - Geographic Identifiers - 2010 Census Summary File 1". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 2015-12-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)