Marisa Mori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marisa Mori
Marisa Mori.jpg

Marisa Mori (9 Mars 1900)- 6 Mars 1985) ishte një piktor dhe shtypshkronjë italiane . Mori ishte njera nder te paktat artiste femra te asaj kohe ne levizjen Futurism.

Jeta dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marisa Mori lindi në Firence si Maria Luisa Lurini. Babai i saj, Mario Lurini, po punonte për Fondiaria-Sai, një kompani sigurimesh. Nëna e saj, Edmea Bernini, ishte një pasardhës i largët i skulptorit Gian Lorenzo Bernini . [1] Në vitin 1918 familja u transferua në Torino, ku Marisa u inkurajua të merrej me art nga miku dhe artisti i familjes Leonardo Bistolfi . Ajo u regjistrua në një kolegj privat të themeluar dhe drejtuar nga Felice Casorati, duke marrë pjesë nga 1925 deri në 1931. Në vitin 1920 ajo u martua me Mario Mori, një poet dhe gazetar, dhe vendosi të merrte mbiemrin e tij. [2] Në vitin 1922 lindi djali i tyre, Franco. Në 1926 ajo ekspozoi punën e saj në një shfaqje grupi në Fondazione Palazzo Bricherasio me shokë të tjerë studentë, duke përfshirë Nella Marchesini, Daphne Mabel Maugham, Paola Levi-Montalcini dhe Lalla Romano . Ndikimi i Casorati ishte shumë i dukshëm në punën e Marisë gjatë kësaj kohe. Në nëntor 1931, në Chiavari, ajo mori pjesë në ekspozitën e pikturës, skulpturës dhe arteve dekorative Futuriste duke dizajnuar një seri qeramikash që u prodhuan më pas nga kompania Mazzotti në Albisola. Në vitin 1932, angazhimi i saj ndaj Futurizmit u sanksionua nga aktiviteti i fortë ekspozues i kryer së bashku me brezin e dytë të futuristëve nga rajonet e Liguria dhe Piemonte.[3]Në vitin 1933 ajo u ftua në Ekspozitën e parë Kombëtare Futuriste në Romë, gjithashtu duke u transferuar në Firence me burrin e saj, me të cilin u bë pjesë e grupit futurist të udhëhequr nga Antonio Marasco. Përsëri në 1933, ajo fitoi një çmim në ‘I Mostra futurista di scenotecnica cinematografica’ në Galerinë Bardi në Romë për një plastikë të filmit ‘Sintesi dell’isola d’Elba’. Interesi i saj për teatrin dhe kinemanë e bëri që në mesin e viteve tridhjetë të regjistrohej në shkollën e aktrimit të Akademisë së Fidenti në Firence, ku, pas luftës, ajo dha mësim historinë e kostumeve.

Skeda:Studio per il ritratto di Vera Zalla.jpg
Marisa Mori, Divisione meccanica della folla, 1933. Vaj në kanavacë, 71 x 100 cm

Futurizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mori u përfshi në lëvizjen Futuriste, duke u bashkuar me grupin e udhëhequr nga Filippo Tommaso Marinetti në 1931. Ajo ishte e vetmja grua që kontribuoi në The Futurist Cookbook në 1932. [4] Ajo ishte e ftuar në Ekspozitën e parë Natyrore Futuriste në Romë në 1932, dhe menjëherë më pas u largua nga Torino për t'u kthyer për të jetuar në Firence me burrin e saj. Në vitin 1930 dhe 1934 ajo ishte e ftuar në Bienalen e Venecias . Ajo u përfshi shumë me Aeropittura (Aeropainting), duke fituar një Medalje të Argjendtë për një triptik që ekspozoi në një Çmim Arti Futurist në 1932 në Galleria Bardi në Romë. Në vitin 1937 puna e saj u përfshi në ekspozitën Les femmes artistes d'Europe në Galerie nationale du Jeu de Paume në Paris, më vonë për të udhëtuar në Muzeun Metropolitan të Artit në New York. [5] Kah fundi i viteve 1930, Mori u zhvesh nga e drejta për lëvizjen Futuriste për shkak të entuziazmit të saj për fashizmin - një pozicion që e bëri atë subjekt të kritikave të forta nga bashkëkohësit e saj. Në vitin 1938 ajo protestoi ashpër kundër botimit të Manifestit të racës . Ajo më vonë do t'i jepte mikpritje Rita Levi Montalcini dhe vëllait të saj Gino Levi Montalcini, të cilët ishin të dy të prekur nga ligjet racore italiane nga 1938 deri në 1943. Në vitin 1943, në prag të shpërthimit të Luftës Civile, Mario Mori vdiq.

Më vonë jeta dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të luftës, Mori u zhvendos përsëri në Firence dhe u kthye në temat klasike dhe natyrore, duke krijuar akoma jetë, nudo dhe maska. Në 1951 ajo ekspozoi një pikturë të re në Quadriennale VI Rome. Në vitin 1954 ajo kishte një shfaqje solo në Shtëpinë e Dante Alighieri në Firence. Në vitet në vijim Mori u tërhoq rrënjësisht nga jeta publike, vetëm duke u shfaqur në mënyrë sporadike në ngjarje të tilla si ekspozitat për gratë artiste të organizuara nga Liceu i saj Firenz. [6] Mori vdiq në vitin 1985 në Firence, tre ditë para ditëlindjes së saj të 85-të.

Nga puna e saj e madhe si piktore dhe hartuese, vetëm prodhimi i saj futuristik ka ngjallur interes për brezat e ardhshëm, dhe madje edhe atëherë është vendosur në një grup të përgjithshëm me futuristët, ose me ata të Toskërisë në veçanti, ose më në fund me atë të gratë futuriste. Diçka është gjithmonë më mirë se asgjë, por një studim monografik që përfshin të gjithë punën e saj ende mungon. Në vitet e fundit Galleria del Laocoonte ka kryer, nga arkivi i trashëgimtarëve të Marisa Mori, një studim sistematik të të gjithë korpusit të vizatimeve të saj, për të cilin aktualisht po botohet një katalog.Në këtë fazë të fundit të karrierës së saj ajo pikturoi kryesisht figura njerëzore, peisazhe ose akoma jetë, duke marrë pjesë edhe në konkurse të shumta pikture ekstreme.  

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • https://londonartweek.co.uk/marisamori/
  • Santaniello, Francesco (2012). Dizionario Biografico degli Italiani (Volume 76) : (në italisht). Istituto dell'Enciclopedia Italiana.
  • "Marisa Mori". Galleria Del Laocoonte. Galleria del Laocoonte. Marrë më mars 13, 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Griffiths, Jennifer (1 nëntor 2012). "Marisa Mori's Edible Futurist Breasts". Gastronomica: The Journal of Critical Food Studies. Regents of the University of California. Marrë më mars 13, 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  1. ^ Santaniello 2012
  2. ^ Santaniello 2012
  3. ^ Galleria Del Lacoonte
  4. ^ Griffiths 2012.
  5. ^ http://www.treccani.it/enciclopedia/marisa-mori_(Dizionario-Biografico)/
  6. ^ Galleria Del Lacoonte