Jump to content

Marketingu inbound

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çfarë është Inbound Marketing ?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inbound marketing përkufizohet si mënyre marketingu ku klientit i lehtësohet gjetja e kompanisë, ne ndryshim nga outbound marketing ku kompania kërkon aktivisht te gjej klientin.[1]

Inbound = Blogs, PPC (adwords), Social media, SEO dhe përmbajtja e mire

Outbound= Direct mail (posta), Panaire biznesi, Telemarketing, Email marketing[2]

Seth Godin bloger për marketing shume i njohur online, ka shkruar se ne ketë rast marketingu ndahet ne marketing me leje dhe ne marketing shqetësues.[3] Për shembull, ne një kërkim te kryer dhe publikuar nga Hubspot. Vërehet se shumica e leads (koordinata për klientë potenciale) janë gjeneruar fale vendosjes optimale ne Organic Search te Google-it. Kriza ekonomike ka qene faktori kryesor sipas te cilit shumica e firmave te pyetura kane rritur buxhetin inbound. Ndërkohe shumica e firmave që përdornin inbound marketing që ne 2010 kane vendosur t’i rrisin këtij zëri përqindjen ne buxhet. Krahasimi me interesant është kosto për lead i inbound marketing kundrejt outbound marketing ku leads, gjeneruar fale inbound, kushtojnë deri 62 % me pak.[4]

SEO[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga teknikat e inbound marketing është SEO. SEO do te thotë “Search Engine Optimization”. Ndryshe do te thotë që t’i përmirësosh vetes (website-it tënd) shanset për te dale mire ne mortoret e kërkimit (Google, Msn, Yahoo, Bing). Domethënë te përpiqesh që kur dikush te kërkoje ne Google një term që ka te beje me faqen tende, te dalësh ti i pari.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Blog mbi Inbound Marketing ne shqip". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2011. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://inbound.al/marketing-albania/inbound-marketing-albania[lidhje e vdekur]
  3. ^ Godin, Seth (1999). Permission marketing: turning strangers into friends, and friends into customers. New York: Simon & Schuster. ISBN 0-684-85636-0
  4. ^ 12 Mind-Blowing Statistics Every Marketer Should Know
  5. ^ http://inbound.al/marketing-albania/seo-plani-i-thjesht-check-list[lidhje e vdekur]