Martin Lippens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Martin Lippens
Martin Lippens (1961).jpg
Martini para ndeshjes ndërkombëtare mes Holandës dhe Belgjikës në vitin 1961.
Të dhënat personale
Emri i plotëMartinus Lippens
Data e lindjes8 tetor 1934
Vendi i lindjesAnderlecht, Belgjikë
Data e vdekjes2 nëntor 2016
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1954-1966Anderlecht[1][2]232(52)
Ekipi kombëtar
1955Belgjika U191(0)
1957-1963Belgjika33(2)
Ekipet e menaxhuara
1966-1967VW Hamme
1992Sint-Truiden
1994RWDM
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Martinus "Martin" Lippens (8 tetor 1934 - 2 nëntor 2016)[3] ishte futbollistë dhe trajner belgë i cili gjatë karrierës së tij ka luajtur vetëm në një skuadër. Ai ka luajtur në skuadrën Anderlecht nga viti 1954 deri në vitin 1966. Në këtë skuadër ka luajtur 232 ndeshje dhe ka shënuar 55 gola. Ai ka luajtur poashtu edhe në kombëtaren belge. Në kombëtare ka luajtur 33 ndeshje[4] dhe ka shënuar vetëm 2 gola. Pasi e përfundoi karrierën, ai ishte trajner i skuadrave të ndryshme, por më së shumti ishte si trajner i rinisë dhe asistent i trajnerit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Martin Lippens - Steckbrief". weltfussball.de. Marrë më 23 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Martin Lippens". National Football Teams. Marrë më 23 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Décès de Martin Lippens, ancien joueur d'Anderlecht et 33 fois international
  4. ^ "Alle Rode Duivels". Royal Belgian Football Association. Marrë më 2 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)