Jump to content

Martin Shkreli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martin Shkreli duke u përgjigjur pyetjeve dhe akuzave të House Committee në vitin 2016

Martin Shkreli (i lindur në 17 mars 1983)[1] është një sipërmarrës amerikan aktiv në industrinë farmaceutike. Shkreli është bashkë-themelues i fondit MSMB Capital Management, bashkë-themelues dhe ish shefi ekzekutiv i firmës bioteknologjike Retrophin LLC, si dhe themelues dhe CEO aktual i Turing Pharmaceuticals AG.
Në shtator 2015, Shkreli u kritikua ashpër kur Turing arriti të përfitojë licensën e prodhimit të ilacit Daraprim, dhe ngriti çmimin 5,500% (nga $ 13,50$ në 750$ për një tabletë).[2]
Më 17 dhjetor 2015, Shkreli u arrestua nga Byroja Federale e Hetimeve (FBI) mbi akuzat për mashtrim të letrave me vlerë.[3]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]