Jump to content

LinkedIn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Linkedin
Webfaqjawww.linkedin.com
Regjistrime detyruar
Gjuha(t) e gjendshme[Shumëgjuhësh]] (24)
përdoruesit590 milion antarë (Tetor 2018)[1]
Lëshuar më5 maj 2003
Alexa rankPositive decrease 26 (shkurt 2019)[2]
Gjendja e tanishmeAktive

LinkedIn (/lɪŋktˈɪn/) është një shërbim biznesi dhe punësimi që operon nëpërmjet internetit dhe aplikacioneve. Themeluar më 28 dhjetor 2002[3] dhe i nisur më 5 maj 2003,[4] përdoret kryesisht për komunikim profesional , duke bërë të mundur që punëdhënësit të postojnë vende të lira pune dhe punëkërkuesit të postojnë CV-të e tyre. Që nga viti 2015, shumica e të ardhurave të kompanisë kanë ardhur nga shitja e informacioneve të anëtarëve të sajrekrutuesve dhe shitësve profesionist.[5] Që nga marsi i vitit 2019, LinkedIn kishte 610 milionë anëtarë të regjistruar në 200 vende të botës.

LinkedIn bën të mundur që anëtarët (si punëmarrësit dhe punëdhënesit) të krijojnë profile dhe "lidhje" me njëri-tjetrin në një rrjet social në internet i cili mund të krijoj marrëdhënie profesionale reale. Anëtarët mund të ftojnë cilindo (anëtar ekzistues ose jo) të lidhet me to.[6] Që nga dhjetori 2016 ajo ka qenë në pronësi të plotë të Microsoft. LinkedIn ka marr pjesë në International Safe Harbor Privacy Principles të BE- së.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Linkedin, About Us, Statistics". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Linkedin.com Traffic, Demographics and Competitors - Alexa". www.alexa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2020. Marrë më 4 shkurt 2019.
  3. ^ "Linkedin: A Short Historical Review". Tiki-Toki. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2016. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "LinkedIn – About". LinkedIn Corporation. 2015. Marrë më 5 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Nicholas Lemann (12 tetor 2015). "Reid Hoffman's Big Dreams for LinkedIn". The New Yorker. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Account Restricted | LinkedIn Help Center". Help.linkedin.com. 2013-12-20. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 6 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "EU Data Transfers | LinkedIn Help". www.linkedin.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2019. Marrë më 2017-12-21.