Jump to content

Martirët (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky filëm dokumentar ka në thelb ngjarjet në vitin 1945, bashkë me vendosjen e sistemit komunist, u instalua edhe dhuna ndaj njerëzve që kishin pikëpamje të kundërta me ata që erdhën në pushtet.Dokumentari “Martirët”, tregon dhunën ekstreme që komunizmi ushtroi mbi ata nacionalistë, të clët kryesisht ishin individë të studiuar nëpër universitetet e Europës. “Martirët” është i pari i këtij zhanri që tregon se si u zhvilluan gjyqet farse ndaj intelektualëve të asaj kohe.

[1] [2]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Regjia/Director:Saimir Kumbaro
 • Skenari/Screenplay:Uran Butka
 • Fotografia/DP:Blendi Mandia
 • Montazhi/editor:Egon Musliu
 • Zëri/Sound:Ervin Kotorri
 • Lexoi Tekstin/Narrator:Sokol Angjeli, Suela Demiri
 • Producent/Producer:Saimir Kumbaro
 • Prodhuar nga/Produced by:S.K. Film-Al
 • Financuar nga/Finnanced by:Qendra Kombëtare e Kinematografisë/ANCC

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Katalog festivali i 13-të i Filmit Shqiptar (2012) nga Qendra Kombëtare e Filmit
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 19 mars 2019. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)