Maryla Wolska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Portreti i Maryla Wolska, nga Jan Styka,1894.

Maryla Wolska (1873-1930[1]) ishte një poete polake e lëvizjes Polonia e Re.[2] Pseudonimi i saj ishte Iwo Płomieńczyk.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Thème Varié, Lwów 1902
  • Symfonia Jesienna, Lwów 1902
  • Święto Słońca, Lwów 1903
  • Z Ogni Kupalnych, Skole 1903
  • Swanta , Lwów 1909
  • Dziewczęta Lwów 1910
  • Arthur unë Wanda, Medyka vitin 1928, që ka të bëjë Artur Grottger dhe të fejuarën e tij Wanda Monné
  • Dzbanek malin, Medyka 1929,

Lidhje Të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ""Paderewski in Poetry: Master of Harmonies or Poland's Savior?" by maja Trochimczyk in the Polish Music Journal 4.1.01". Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2012. Marrë më 27 prill 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Poetics bio at Dutch for Non-Native Speakers (NEVA)". Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2015. Marrë më 27 prill 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)