Jump to content

Matcha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çaj i tenjës i akullt
Një set tre-copësh për të bërë matcha, duke përfshirë një kamxhik ( chasen ), tas ( chawan ), dhe lugë ( chashaku )
Një tas me matcha në një tepsi të zezë me wagashi (një ëmbëlsirë tradicionale)

Matcha or macha (抹茶?) është pluhur i rritur në tokë i prodhuar nga gjethet e e çajit jeshil të rritura dhe përpunara në mënyrë të veçantë. Është e veçantë në dy aspekte të bujqësisë dhe përpunimit: bimët e çajit jeshil për matcha janë rritur në hije për tre deri në katër javë para korrjes, ndërsa venat hiqen gjatë përpunimit. Gjatë rritjes në hije, bima Camellia sinensis prodhon më shumë theaninë dhe kafeinë . Forma pluhur e matcha konsumohet ndryshe nga gjethet e çajit ose qeset e çajit, dhe tretet në një lëng, zakonisht ujë ose qumësht.

Kinë gjatë dinastisë Tang (618–907), gjethet e çajit avulloheshin dhe formoheshin në kuba çaji për ruajtje dhe tregti. Çaji përgatitej duke pjekur dhe pudrosur çajin dhe duke zierë pluhurin e çajit në ujë të nxehtë, duke shtuar më pas kripë. [1] Gjatë dinastisë Song (960–1279), metoda e bërjes së çajit pluhur nga gjethet e çajit të tharë të përgatitur me avull dhe përgatitja e pijeve duke e tundur pluhurin e çajit dhe ujin e nxehtë së bashku në një tas u bë e njohur. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Han Wei, "Tang Dynasty Tea Utensils and Tea Culture: Recent Discoveries at Famen Temple", in Chanoyu Quarterly no. 74 (1993)
  2. ^ Tsutsui Hiroichi, "Tea-drinking Customs in Japan", paper in Seminar Papers: The 4th International Tea Culture Festival. Korean Tea Culture Association, 1996.
 Commons: Matcha – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale