Mateu Henry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mateu Henry (18 tetor 1662 - 22 qershor 1714) lindi në Uellsi, por jetën e tij e kaloi më shumë në Angli. Studimi i tij rreth Biblës është shumë i njohur i cili u bë në gjashtë vëllime me titullin Ekpozita e testamentit të vjetër dhe të ri (1708-1710).[1] Më 22 qershor 1714, Mateu vdiq për shkak të apopleksisë kur ishte gjatë udhëtimit nga Chater në Londër.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Matthew Henry Commentary on the Whole Bible" (6 volumes). Bible. Christianity. Marrë më 2007-10-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Religious Tract Society, Christian Biography: Lives of William Cowper, Mrs. Ann H. Judson, Anna Jane Linnard, Matthew Henry, 1799, Matthew Henry
  3. ^ "Images of England: 41 High Street, Nantwich". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]