Jump to content

Maurice Berkeley (1358–1400)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sir Maurice Berkeley (1358 - 2 tetor 1400) nga Uley dhe Stoke Gifford në Gloucestershire ishte një anëtar i Parlamentit për zonën zgjedhore të Gloucestershire në 1391. [1]

Ai ishte djali dhe trashëgimtari i Sir Thomas Berkeley (v. 1361) [2] [3] i Uley dhe Stoke Gifford, nga gruaja e tij Katherine Botetourt (v. 1388), një nga tre vajzat dhe bashkëtrashëgimtaret e John Botetourt, 2nd Baron Botetourt (v.1385). Kështu ai trashëgoi nga nëna e tij një të tretën e pretendimit për baroninë e Botetourtit. Ai ishte një stërnip i Maurice de Berkeley-t, Baronit të 2-të Berkeley, baronit të 7-të feudal të Berkeley-t (1271–1326), Maurice the Magnanimous, i Kalasë së Berkeley-t.

Martesa dhe pasardhësit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u martua me Joan Dynham (v.1412), një vajzë e Sir John Dynham (1359–1428), nga Hartland dhe Nutwell të dy në Devon, shëmbëlltyra e së cilës mbijeton në Kishën Kingskerswell në Devon. [4] Nga gruaja e tij ai pati një djalë dhe trashëgimtar: [5]

  • Sir Maurice Berkeley (9 shkurt 1401-1464), nga Stoke Gifford, i lindur pas vdekjes, deputet i Gloucestershire në 1425 dhe 1429.
  1. ^ BERKELEY, Sir Maurice (1358-1400), of Uley and Stoke Gifford, Glos. History of Parliament
  2. ^ Father of BERKELEY, Sir Maurice (1358-1400), of Uley and Stoke Gifford, Glos., see The History of Parliament: the House of Commons 1386-1421, ed. J.S. Roskell, L. Clark, C. Rawcliffe., 1993
  3. ^ "Maurice Berkeley" (d.1361) (per GEC Complete Peerage, II, 234)/
  4. ^ The identity of Joan Dynham's father is unclear, either Sir John Dinham (1318–1383) or his son Sir John Dinham (1359–1428), lords of the manor of Hartland. However Berkeley's HoP biography states that Berkeley's father-in-law "Sir John Dynham" was living in 1400, thus cannot have been Sir John Dinham (1318–1383)
  5. ^ "BERKELEY, Sir Maurice (1358-1400), of Uley and Stoke Gifford, Glos. | History of Parliament Online". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)