Mbrëmja kroate "Çështja Shqiptare në shekullin XIX dhe XX"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Çështja Shqiptare në shekullin XIX dhe XX ishte mbrëmja kroate e mbajtur më 26 nëntor 2007 në orën 20 nga COLONIA CROATICA e.V.[1]

Mbrëmja si pikë qendrorë kishte temën "Kosova". Si pjesa e fundit e ish-Jugosllavisë që ishte rrëmbyer nga lufta. Që nga hyrja e trupave të NATOS në Kosovë, shqiptarët në Kosovë, në Mal të Zi dhe në Maqedoni po përjetojnë një kohë të re.

Po ashtu si pjesë e mbrëmjes ishte edhe Shqipëria, problematika shqiptare në 200 vitet e fundit e njohur si "Çështja Shqiptare në shekullin XIX dhe XX" drejtuar nga Prof. Dr. Lazar Dodić.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Albanische Frage im 19. und 20 Jahrhundert"