Mbretëresha e Dëborës II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mbretëresha e Dëborës 2 (i stilizuar si, dhe titulli origjinal Frozen II) është një film fantazi muzikor i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2019 i prodhuar nga Walt Disney Animation Studios dhe i shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures. Filmi i 58-të i animuar i prodhuar nga studio, është vazhdimi i Frozen (2013). Filmi u drejtua nga Chris Buck dhe Jennifer Lee, prodhuar nga Peter Del Vecho, dhe skenari nga Lee, Buck, Marc Smith, Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez. Në të luajnë zërat e Kristen Bell, Idina Menzel, Josh Gad dhe Jonathan Groff. I vendosur tre vjet pas filmit të parë, Frozen II ndjek motrat Anna dhe Elsa, Kristoff, renë e tij Sven dhe burrë dëbore Olaf teksa udhëtojnë drejt një pylli të magjepsur për të zbuluar origjinën e fuqisë magjike të Elsës.

Fotoja tregon Logon e kompanisë Disney, postë saj shkruhet, me shkonja të mëdha Frozen 2 (FROZEN II).
Logoja e filmit

Filmi u ndez me dritë jeshile në mars 2015 pas një debati të kompanisë nëse do të perceptohej si inferior ndaj origjinalit. Ai përdorte teknologji animacioni më komplekse dhe të përmirësuar se Frozen dhe ishte një bashkëpunim ndër-departamental. Anderson-Lopez dhe Lopez u kthyen si kompozitorë të filmit, dhe Christophe Beck përsëri kompozoi partiturën. Filmi u përkthye në 46 gjuhë dhe u shoqërua nga Into the Unknown: Making Frozen II, një seri dokumentare.

Frozen II u shfaq premierë në Teatrin Dolby në Los Anxhelos më 7 nëntor 2019 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 22 nëntor. Filmi mori vlerësime përgjithësisht pozitive për mjeshtërinë, shpërndarjen dhe temat e tij; tregimi dhe fokusi i saj tërhoqi disa kritika dhe muzika pati një reagim të përzier. Frozen II fitoi 1.450 miliardë dollarë në mbarë botën, duke përfunduar shfaqjen e tij teatrale si filmi i tretë me fitime më të larta të vitit 2019, filmi i dhjetë me fitimet më të larta të të gjitha kohërave dhe filmi i dytë i animuar me fitimet më të larta të të gjitha kohërave. Ai pati hapjen më të madhe botërore të të gjitha kohërave për një film të animuar. Frozen II mori një nominim për këngën më të mirë origjinale në çmimet e 92-të të Akademisë, midis shumë vlerësimeve të tjera. Një vazhdim është në zhvillim e sipër.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]