McMillan TAC-50

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
McMillan TAC-50.

McMillan TAC-50 është një pushkë kundër materialit me rreze të gjatë. TAC-50 bazohet në dizajne të mëparshme nga e njëjta kompani, e cila u shfaq për herë të parë në fund të viteve 1980. Që nga viti 2017, ajo mban rekordin për vrasjen më të gjatë të konfirmuar me snajper. McMillan prodhon disa pushkë të kalibrit .50, bazuar në të njëjtin veprim pronësor, për përdorim ushtarak, ligjzbatues dhe civil. Prodhohet në Phoenix, Arizona, në Shtetet e Bashkuara nga McMillan Firearms Manufacturing.

TAC-50 është një armë ushtarake dhe e zbatimit të ligjit, e cila, e përcaktuar si C15, ka qenë arma standarde snajper me rreze të gjatë (LRSW) e Ushtrisë Kanadeze që nga viti 2000. Pushkët e familjes TAC-50 garantohen të japin 0.5 Grupet e minutës së këndit (MOA) me municion të nivelit të ndeshjes në kushte ideale.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]