Jump to content

Barrett M82

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Snajperi me Barrett M82.

Barrett M82 (i standardizuar nga ushtria amerikane si M107) është një pushkë kundër-materialit gjysmë-automatike e operuar me zmbrapsje e zhvilluar nga kompania amerikane Barrett Firearms Manufacturing.

E quajtur edhe Light Fifty (për shkak të fishekut NATO .50 BMG 12.7×99 mm), arma klasifikohet në tre variante: modelet origjinale M82A1 (dhe M82A3), modeli bullpup M82A2 dhe Barrett M107A1, me një frenë e grykës të bashkangjitur (e projektuar për të pranuar një shtypës dhe e bërë nga titani në vend të çelikut). M82A2 nuk prodhohet më, megjithëse XM500 mund të shihet si pasardhësi i tij.

Pavarësisht se është përcaktuar si një pushkë kundër materialit, M82 mund të vendoset gjithashtu si një sistem kundër personelit.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Barrett M82", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-16, marrë më 2022-12-17