Megakariociti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Megakariociti

Megakariociti është qeliza më e madhe në palcën eshtërore: mund të ketë diametër deri 100 μ (mikron).Citoplazma është masive dhe ka shumë granula azurofile. Skaji i qelizës është i parregullt dhe në stadin e vonshëm të maturimit tregon formacione të ngjashme me pseudopodiet. Në krahasim me madhësinë e qelizës, bërthama është e vogël. Rëndom është multilobulare apo e dhëmbëzuar, me kromatinën në formë të fijeve të vrazhda, shumë të ngjyrosura.[1]

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike - Universiteti i Prishtinës, 2002 Archived 27 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. Fakulteti i Mjekësisë