Jump to content

Mehmet Güreli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehmet Güreli

Mehmet Güreli (lindi më 1949) është shkrimtar, piktor, regjisor dhe muzikantë turk. Ai diplomoi në Universitetin e Stambollit, diplomuar në filozofi. Ai filloi të punoj në gazetën Hürriyet më 1976. Ai është një nga artistët e pakta turk që prodhojnë në fusha të ndryshme të artit.

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1988 - Vapurlar/Blues
 • 1995 - Cihangir'de Bir Gece (Një natë në Cihangir)
 • 1999 - Yağmur (Shiu)
 • 2002 - Odamda Yolculuk (Udhëtim në dhomën time)
 • 2007 - İplerin Kopuşu
 • 2010 - Kimse Bilmez
 • 2016 - Zamboni Sokağı

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2009 - Hayaller Ve Sokaklar
 • 1985 - Sıcak Bir Göz
 • 1993 - Alope'nin Odası (Dhoma e Alopes)
 • 2015 - Bedrufi'nin Nefesi

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1986 - Vapurlar
 • 2003 - Necdet Mahfi Ayral (dokumentar)
 • 2006 - İstanbul'a Yolculuk-Dünya Yazarlarının Gözüyle (Udhëtim në Stamboll - Nga Sytë e Autorëve Ndërkombëtar'; Dokumentar)
 • 2008 - Gölge (Hije)