Meliha Doda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Meliha Doda, 1942, Shkodër-Tiranë -21 korrik 2012, Vlorë - këngëtare shqipatere, interpretuese e këngës qytetare vlonjate, pjesë e "Trios vlonjate" të njohur, Reshat Osmani dhe Konstandin Thana.

Doda i takonte gjeneratës së rinis së parë të pasë luftës së dytë botërore. Si motër e Xhevdet Dodës, ishte aktive në qarqet kulturore të kohës. Melihaja në historin e muzikës shqiptare ka hyrë si urë lidhëse në mes të muzikës së qyteteve. Si njohëse e muzikës së qytetit të prejardhjes së saj ajo ja arriti që të intepretojë me suksesë edhe stilin e këngëve vlonjate. Ajo erdhi në Vlorë kur ishte mjaft e re dhe në moshën 22 vjeçare, dhe si e tillë që ishte shpejtë u bë pjesë e "Trios vvvlonjate", ku së bashku me kolegët e saj, Osmani dhe Thana, i dhanë dimensione të reja këngës qytetare.

Në kultivimin e këtij stili ajo u vu në shërbim për rreth 6 dekada. Nga jeta e saj artistike aktive dhe nga skena u shkëput aty nga fillimet e vitet ’90-të, ndërsa në qarqe më të ngushta ajo vazhdojë të këndojë.

Më 23 dhjetor të vitit 2010, në kuadrin e 55 vjetorit të krijimit të Estradës Profesioniste të Vlorës, Meliha Doda u nderua nga Presidenti i Republikës me Urdhrin "Naim Frashëri i Artë", "për kontributin e jashtëzakonshëm në zhvillimin e kulturës në këtë qytet".[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

<references>

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]