Jump to content

Melissa Barrera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Melissa Barrera (lindi më 4 korrik 1990) është aktore dhe këngëtare meksikane.[1] Ajo është e njohur për rolin e saj në telenovelën Përgjithmonë e jotja (2013) dhe Tanto amor (2015).

Karriera muzikore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo këndoi për herë të parë në reality show La Academia në vitin 2011, kur e tregoi talentin e saj për këndim.[2] Në vitin 2013, ajo ishte pjesë e duetit "Melissa y Sebastian" me të cilin e incizoi albumin e saj të parë. Në vitin 2015, ajo incizoi këngën intro "Volver a caer" së bashku me këngëtarin meksikanë Kalimba Marichal[3] për telenovelën e saj "Tanto Amor".

Në vitin 2012, ajo morri pjesë në dy telenovela, La mujer de Judas dhe La otra cara del alma.[4]. Në vitin 2010, përderisa ishte në kolegj (Universitetin e Nju Jorkut) ajo morri pjesë në filmin L for Leisure. Në vitin 2014, ajo morri rolin e parë në telenovelë Përgjithmonë e jotja me aktorin venezuelas Daniel Elbittar.[5]

Viti Titulli Roli
2011 L for Leisure Kennedy Film debut
2016 Manual de principiantes para ser presidente Brisa Carreiro Cameo
2016 El Hotel Karina Supporting
2017 Sacúdete Las Penas Luisa Martin Del Campo Lead
2017 Prima Daniela Lead
Viti Titulli Roli
2011 La Academia
2012 La mujer de Judas Zulamita
2013 La otra cara del alma Mariana Durán
2014 Përgjithmonë e jotja Olvido Pérez
2015 Baila Si Puedes
2015 Tantor amor Mía González
2016 Perseguidos Liliana
2017 Klubi i sorrave Isabel Cantu
2018 Vida Lyn
  1. ^ Mariana Rosas. "Melissa Barrera, le sonríe el éxito". Estilo DF. Marrë më 4 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "¡Está insoportable! Aseguran que a Melissa Barrera ya se le subió la fama". TVNotas. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2016. Marrë më 4 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kalimba cantará con Melissa Barrera el tema de la telenovela Tanto Amor". Tvyespectaculos. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 4 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Elena Gómez Poncet. "Melissa Barrera asegura que no es una improvisada". TVNotas. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2016. Marrë më 4 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Melissa Barrera protagonizaría telenovela con Daniel Elbittar". TVNotas. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 4 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)