Menbixh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manbij
منبج‎
Minbic‎
Qytet
Sheshi në Manbij
Vendndodhja
Manbij is located in Siria
Manbij
Manbij

Koordinatat: 36°31′41″V 37°57′17″L / 36.52806°V 37.95472°L / 36.52806; 37.95472

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Governorati Aleppo
Distrikti Manbij
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 460 m (m.n.d.)
Popullsia 99,497 banorë (2004)
Koordinatat 36° 31′ 41″ Veri

37° 57′ 17″ Lindje

Manbij (Arabisht: منبج‎; Kurdi: Minbic‎) është qytet në Governoratin Aleppo në veri të Sirisë, 30 kilometra në perëndim të Eufratit. Sipas regjistrimit në vitin 2004, qyteti ka pasur rreth 100,000 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manbij ka një klimë mesdhetare të nxehtë të verës me ndikimet e një klime kontinentale gjatë dimrit me verë të nxehtë të thatë dhe dimër të freskët me lagështi dhe herë pas here me dëborë. Temperatura mesatare e lartë në janar është 7.8 °C dhe temperatura mesatare e lartë në gusht është 38.1 °C. Dëbora zakonisht bie në janar, shkurt ose dhjetor.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manbij ka dy rrugë kryesore, rruga M4 dhe rruga 216.

Aeroporti më i afërt i qytetit është në Aleppo.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]