Menbixh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Menbixh
منبج‎
Minbic‎
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej99.497

Manbij (Arabisht: منبج‎; Kurdi: Minbic‎) është qytet në Governoratin Aleppo në veri të Sirisë, 30 kilometra në perëndim të Eufratit. Sipas regjistrimit në vitin 2004, qyteti ka pasur rreth 100,000 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manbij ka një klimë mesdhetare të nxehtë të verës me ndikimet e një klime kontinentale gjatë dimrit me verë të nxehtë të thatë dhe dimër të freskët me lagështi dhe herë pas here me dëborë. Temperatura mesatare e lartë në janar është 7.8 °C dhe temperatura mesatare e lartë në gusht është 38.1 °C. Dëbora zakonisht bie në janar, shkurt ose dhjetor.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manbij ka dy rrugë kryesore, rruga M4 dhe rruga 216.

Aeroporti më i afërt i qytetit është në Aleppo.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]