Jump to content

Menemeni

Coordinates: 38°36′N 27°04′E / 38.600°N 27.067°E / 38.600; 27.067
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

38°36′N 27°04′E / 38.600°N 27.067°E / 38.600; 27.067

A view of Republic Square in Menemen
Locationy.

Menemeni është një qytet në provincën Izmir të Turqisë. Ai ka 142,836 banorë (2013).[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u bë pjesë e perandorisë romake dhe më vonë bizantine. Që nga viti 1313 shtetet turke e vendosën Menemenin dhe rrethinat e tij nën kontroll. Midis viteve 1919-1922 qyteti u pushtua nga ushtria greke. Më 17 qershor 1919 grekët masakruan 200 civilë të paarmatosur turq. Më 23 dhjetor 1930 ndodhi incidenti i Menemenit.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]