Masakra Menemen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Masakra Menemen ndodhur në qytetin e Menemenit në Turqi. Kjo ishte një vrasje masive të 200 civilëve turq nga grekët. 200 vetë u plagosën. Kjo ndodhi më 17 qershor 1919. Grekët e pushtuan Anadoll në 1919. Ishte një betejë në Bergama me milicitë turke. Grekët u tërhoqën. Kur ata kaluan pranë Menemen ata sulmuan vendasit. Turqit u ankuan kundër evropianët. Më pas ngjarja u hetuar nga një komision perëndimor aleat (britanikë, frëngë, italianë dhe amerikanë). Grekët pretenduan se u sulmuan nga turqit vendorë. Komisioni nuk ishte dakord. Ata gjetën atë një masakër të paprovokuar ndaj civilëve të paarmatosur.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Raporti i komisionit, faqe 55 (Anglisht)[1]
  • Raporti i komisionit, faqe 56 (Anglisht)[2]
  • Raporti i komisionit, faqe 70 (Anglisht)[3]
  1. ^ "Foreign documents US". Marrë më 14 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "United States Department of State / Papers relating to the foreign relations of the United States, The Paris Peace Conference, 1919 (1919)". http://digicoll.library.wisc.edu. Marrë më 14 qershor 2014. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Report of the Inter-Allied Commission of Inquiry (May-September 1919) by the Members of the Commission; Adm. Bristol, the US Delegate - Gen. Hare, the British Delegate - Gen. Bunoust, the French Delegate - Gen. Dall'Olio, the Italian Delegate. The statements in defense of the Greek government presented by Col. Mazarakis.