Merced, Kalifornia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merced
Qytet
noform
Rruga kryesore në Merced
Vendndodhja
Merced is located in SHBA
Merced
Merced

Koordinatat: 37°18′V 120°29′P / 37.300°V 120.483°P / 37.300; -120.483

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kalifornia
Qarku Merced
Kryetari i Bashkisë Mike Murphy[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 60.16 km2
 •  tokësore 60.16 km2
Lartësia 52 m (m.n.d.)
Popullsia 82,594 banorë (2016)
Dendësia 1,372.99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Kodi Postal 95340–95344, 95348
Prefiksi 209
Faqja Zyrtare www.cityofmerced.org

Merced (Spanjisht: Mëshirë) është qytet dhe zyra qendore në qarkun Merced, Kalifornia, Shtetet e Bashkuara. Sipas vitit 2014, qyteti ka pasur 81,743 banorë.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyra e parë e postës së Merced u hap më 1870. Merced u inkorporua në vitin 1889 dhe tani vepron nën një formë të qeverisë Këshilli-Menaxherë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Panairi i Qarkut Merced ishte vendi i një qendre të përkohshme "mbledhjeje", ku amerikanët japonezë u arrestuan pasi u larguan nga shtëpitë e tyre në Bregun Perëndimor nën Urdhrin ekzekutiv 9066. 4,669 burra, gra dhe fëmijë nga Kalifornia Qendrore nga qarku Merced) ishin të mbyllur në Qendrën e Kuvendit Merced nga 6 maj deri më 15 shtator 1942, kur u transferuan në kampin e internimit më të përhershëm Granada në Kolorado.[3]

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Legjistraturën e Shtetit të Kalifornisë, Merced është në distriktin e 12-të të senatit, përfaqësuar nga republikani Anthony Cannella dhe në distriktin e 21-të të kuvendit, përfaqësuar nga demokrati Adam Gray.

Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Merced është në distriktin e 16-të të kongresit, përfaqësuar nga demokrati Jim Costa.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Merced City Council". City of Merced, CA. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 dhjetor 2018. Marrë më 2014-09-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American FactFinder - Results". Zyra e Regjistrimit në Shtetet e Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 22 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Iwata, Adrienne. "Merced (detention facility)" Densho Encyclopedia.