Merle Robbins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Merle Robbins (1912 - 15 janar 1984[1][2]) ishte shpikës i lojës me letra UNO. Ai ishte berber nga Reading, Ohio.

Në vitin 1971, ai e shpiku UNO për ta zgjidhur argumentin me djalin e tij në lidhje me rregullat e Crazy Eights. Djali i tij ishte mësues i njohur i shkollës fillore në Reading, Ohio, rrethinë e Sinsinatit.[3] Pastaj ai dhe familja e tij i ruajtën $8,000 dhe krijuan 5,000 tavolinat e para të UNO-së për t'i shitur. Së pari, ai i shiti në dyqanin e tij. Më 1981, ai shiti te Lojërat Ndërkombëtare për $50,000 plus pagesa e 10 centëve për kopje.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Merle Robbins died". New York Times. 16 January 1984. Marrë më 22 October 2016. 
  2. ^ Schuldt, Gretchen (6 February 1984). "Cards were stacked for success of UNO". Milwaukee Sentinel. Marrë më 29 February 2012. 
  3. ^ "Google Maps". Google Maps. Marrë më 2017-08-11.