Mesopotami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mesopotami
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Gjirokastrës
Rrethi: Rrethi i Delvinës
Komuna: Komuna Mesopotam
Targat e automjeteve: DL
Përdorimi i stampës

Mesopotami është një fshatkomunën Mesopotamrrethin e DelvinësShqipërisë.

Fshati ndahet në dy lagje: Mesopotami i Sipërm dhe Mesopotami i Poshtëm. Popullsia e fshatit ka përbërje minoritare, por në Mesopotamin e Sipërm ka edhe disa familje shqiptare, të ardhura nga fshati Progonat i Kurveleshit pas Luftës II Botërore. Fshati ka postë, dyqane të shërbimit social si dhe një shkollë nëntëvjeçare dhe një shkollë profesionale. Pranë fshatit ndodhet manastiri i përmendur i Mesopotamit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]