Jump to content

Meteoroidi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një meteoroid i shfaqur duke hyrë në atmosferë, duke u bërë i dukshëm si një meteor dhe duke goditur sipërfaqen e Tokës si një meteorit.

Meteoroidi ( /ˈmtiərɔɪd/) [1] është një trup i vogël shkëmbor ose metalik në hapësirën kozmike.

Meteoroidet janë dukshëm më të vegjël se asteroidet, dhe shkojnë në madhësi nga kokrra të vogla deri tek objektet me një metër të gjerë. Objektet më të vogla se kjo klasifikohen si mikrometeoroide ose pluhur hapësinor.[2] [3] Shumica janë fragmente nga kometat ose asteroidet, ndërsa të tjerët janë mbeturina si rezultat i përplasjes të dëbuara nga trupa si Hëna ose Marsi.[4] [5] [6]

Kur një meteoroid, kometë ose asteroid hyn në atmosferën e Tokës me një shpejtësi tipike më të madhe se 20 kilometres per second (72,000 km/h; 45,000 mph), nxehtësia aerodinamike e këtij objekti prodhon një varg drite, si nga objekti i ndezur, ashtu edhe nga gjurmët e grimcave të ndezura që lë në prag të saj. Ky fenomen quhet meteor ose "yll që shkëlqen". Një seri e shumë meteorëve që shfaqen sekonda ose minuta larg dhe që shfaqen me origjinë nga e njëjta pikë fikse në qiell quhet shi meteoresh. Nëse ai objekt i reziston ablacionit nga kalimi i tij nëpër atmosferë si një meteor dhe përplaset me tokën, atëherë quhet meteorit.

Rreth 25 milion meteoide, mikrometeoroide dhe mbeturina të tjera hapësinore hyjnë në atmosferën e Tokës çdo ditë, [7] gjë që rezulton në rreth 15,000 ton të atij materiali që hyn në atmosferë çdo vit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "meteoroid Meaning in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org (në anglisht).
  2. ^ Atkinson, Nancy (2 qershor 2015). "What is the difference between asteroids and meteorites?". Universe Today (në anglisht).
  3. ^ "meteoroids" (në anglisht). The Free Dictionary. Marrë më 1 gusht 2015.
  4. ^ "Meteoroid". National Geographic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2015. Marrë më 24 gusht 2015.
  5. ^ "Meteors & Meteorites". NASA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2003. Marrë më 1 gusht 2015.
  6. ^ "Asteroid Fast Facts" (në anglisht). NASA. 31 mars 2014. Marrë më 1 gusht 2015.
  7. ^ Lidz, Franz (2019-01-09). "The Oldest Material in the Smithsonian Institution Came From Outer Space". Smithsonian (në anglisht). Marrë më 2019-01-09.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]