Meze me patëllixhan dhe spec të kuq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Për 2 veta duhen :

  • 2 patëllxhanë,
  • 2 speca të kuq,
  • 2 thelbinj hudhrash,
  • një grusht me arra të copëtuara,
  • gjysmë tufe majdonoz,
  • kripë,
  • vaj ulliri,
  • uthull,
  • piper i zi (sipas dëshirës).

Se pari piqini patëllxhanët dhe specat mbi sobë. Hiqjani lëkurat. Më pas futini në robot së bashku me arrat e copëtuara, hudhrat e grira, majdanozin, vajin, uthullën, kripën dhe piperin dhe përzinin mirë derisa të përftoni një masë homogjene. Sallata është gati.