Arra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Arra
Arra
-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: -
Klasa: -
Fisi: -
Familja: -
Grupi: Juglans
Grupi

Shiko listen

Arra e butë (lat. Juglans regia) është pemë ushqyese dhe shëruese. Për mjekim shfrytëzohen gjethet dhe fruti i saj. Si ilaç gjethet e Arrës së butë përdoren për shërimin e sëmundjeve të mushkërive, për pastrimin e gjakut, shërimin e gungave, katarin e zorrëve. Po ashtu ndihmon shërimin e shiritit, kalljen e mukozës si dhe forcon organet e tretjes së ushqimit, shëron pezmatimet e syrit dhe qet jashtë parazitët e zorrëve. Nga fruti i Arrës së butë fitohet vaji i cili përdoret për ushqim.

Lista-[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Sektori Juglans. Rritet në lartësi 20-45 m, me frute të forta. Zhvillohet nga Evropa jug-lindore deri në Azinë qendrore.
  • Juglans regia - arra persiane/arra e butë
   Fruti i arrës së butë
  • Juglans sigillata
 • Sektori Rhysocaryon - në Ameriken jugore dhe veriore.
  • Juglans australis në teritorin e Argjentinës
  • Juglans brasiliensis në teritorin e Brazilit
  • Juglans californica në teritorin e Kalifornisë
  • Juglans hindsii
  • Juglans hirsuta
  • Juglans jamaicensis
  • Juglans major arra e Arizonës
   • Juglans major
  • Juglans microcarpa arra e Teksasit
   • Juglans microcarpa
  • Juglans mollis arra meksikane
  • Juglans neotropica
  • Juglans nigra arra e zezë
  • Juglans olanchana
  • Juglans peruviana
  • Juglans soratensis
  • Juglans steyermarkii - Guatemalë
  • Juglans venezuelensis - Venecuelë
 • Sektori Cardiocaryon. Rritet në lartësi 40-90 cm me frute të buta. Zhvillohet ne veri-lindje të Azizë dhe në lindje të Amerikës Jugore
  • Juglans ailantifolia
  • Juglans cinerea arra e puterit
  • Juglans mandschurica
Arra Japoneze
Hibrite
 • Juglans × bixbyi Rehd. - J. ailantifolia × J. cinerea
 • Juglans × intermedia Carr. - J. nigra × J. regia
 • Juglans × notha Rehd. - J. ailantifolia × J. regia
 • Juglans × quadrangulata (Carr.) Rehd. - J. cinerea × J. regia
 • Juglans × sinensis (D. C.) Rehd. - J. mandschurica × J. regia
 • Juglans × paradox Burbank - J. hindsii × J. regia
 • Juglans × royal Burbank - J. hindsii × J. nigra