Jump to content

Mi pecado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mi pecado ose siq njihet ne gjuhen shqipe Mekati im është një telenovele meksikane e prodhuar nga Juan Osorio për Televisa13 e cilat u shfaq premierë më 15 qershor 2009 nga kanali sinjal i yjeve në Mexico14 dhe përfundoi më 13 nëntor 2009 Gjatë dy javëve të para të transmetimit, telenovela arriti një vlerësim mesatar prej 17.4 pikë, sipas të dhënave të publikuara nga TV America. Historia ka në qendër Maite Perroni dhe Eugenio Siller, që përfshijnë pretagoniste si Daniela Castro, Sergio Goyri, Sabine Moussier, Armando Araiza, Jessica Coch dhe Altair Jarabo, Vendet e kësaj historie janë në qytetin kolonial të San Cristobal de Las Casas në Chiapas

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paulino Córdoba, Gabino Roura, Rodolfo Huerta dhe Matías Quiroga, kanë qenë miq që nga fëmijëria, por me tu rritur,nga nje mekat qendrimi i tyre ndaj njerit tjetrit ndryshoi Paulino zotëron fermen El Milagro dhe eshte burri i Rosario,me te cilen kanë dy femije, Cesar dhe Lukrezia. Rosario ka treguar gjithmonë nje refuzim të plotë kundër bijës së saj.Lukrecien e ka rritur sherbetorja e Rosarios Dhe nena e Manuelit.Lucrecia dhe Manuel janë konsideruar vëllezër qumështi. Shoku më i mirë Lucrecias, është Julián Huerta. Të dy ndajnë të njëjtat shijet dhe ndjeshmëri me kalimin e viteve mes tyre lindi një dashuri të madhe. Gabino Roura është një njeri mendjemprehtë dhe ambicioz i cili vret gruan e tij Anjezen, per ta marrur pasurine e saj . Gabino manipulon miqtë dhe fëmijët e tij, Carmelo dhe Tereza. Rodolfo është mësuesi i fshatit San Pedro (San Cristobal de Las Casas). Ai është një njeri punëtor i martuar me Justina, një grua sensuale e cila jeton e pakënaqur nga ajo pak që ia jep burri i saj Ata janë prindërit e Julian dhe të Jozueut. Matías Quiroga, prifti i qytetit, eshte i brengosur per miqtë e tij qe tani janë armiq dhe jane pengesa kryesore për dashurine mes Lucrecia dhe Julian . Për fat të keq qe te dy Lukrecia Dhe Juliani jane te perfshire ne nje aksident ne te cilin vdiq vellau i lukrecias Cezari. Edhe pse të dy janë të pafajshëm, Rosario mendon se janë përgjegjës. Pas vdekjes se Cezarit Rosario futet ne nje depresion te thelle saqe nuk mund ta duroje praninë e vajzës së saj,dhe e bind Paulinon qe ta dergoje lukrecian ne nje kolegj privat.Ndersa maredhenjet ndermjet miqeve Rodolfo dhe Paulinho sa vijne e behen me acaruese Pas kësaj reputacioni i keq i Julian, degjohet edhe ne fshat dhe i mbyllen te gjitha dyert per pune. Mirepo pas disa viteve Lukrecia rikthehet dhe dashuria e tyre rilind perseri. Edhe pse prindërit e tyre ju kundervihen, ata janë të gatshëm për të luftuar dashurinë e tyre, ata kane mbështetjen e Delfines, Modestos (burrit te saj) dhe Manuelit, i cili përkundërse eshte i dashuruar te Lucrecia i ndihmon ata të jenë të lumtur. Modesto, Përgjegjës i fushës Miracle është një njeri që ka një komplot të vogël të misrit dhe së bashku me Delfina dhe Manuel, formojnë një familje të integruar dhe të dashur. Lucrecia nuk kthehet vetëm nga kolegji, ate e shoqëron Renata, kushërira e saj. Një vajzë xheloze e gatshëm për të marrë çdo gjë që është e Lucrecias. Paulino vuan nga një krizë ekonomike dhe Gabino kërkon nga ai qe ta martoje me Lucrecian . Por ndërhyn Carmelo i cili eshte i dashuruar me Lukrecian dhe vret babanë e tij. Julian është akuzuar gabimisht per vrasje sepse pas kryerjes se krimit ne vendgjarje erdhi Juliani ,Carmelo shantazhon lukrecian se do ta mbylle Julianin deri ne fund te jetes se tij ne burg per vrasjen e babait te tij Por nese lukrecia do te pranonte te martohej me te do ta lironte nga burgu per mungese provash.Keshtu Lucrecia është e detyruar të martohet me te .Julian lë fshatin për të shkuar Veracruz, pasi qe ai eshte i bindur se Lucrecia e tradhtoi.Kalojne tre vite. Lucrecia ende jeton si gruaja e Carmelos, Ndersa babai i saj ka humbur gjithqka perfshire ketu edhe fermen El Milagro. Në fshat njerëzit flisnin për ardhjen e një të huaji që e bleu El Milagro. Lucrecia zbulon se i huaji është Julián Huerta i cili ishte kthyer me te dashuren e tij Lorena Mendizába .Me pas Carmelo mëson se Julian është kthyer dhe lufta shpërthen në mes të dy për dashurinë e Lucrecias. Julián planifikon të largohet nga Lorena, por ajo shtiret kinse është shtatzënë me fëmijën e tij. Ndërkohë, Lucrecia i jep letrat e divorcit Carmelos, dhe ai e perdhunon ate. Lucrecia kthehet në shtëpinë e prindërve të saj dhe lufton me përdhunim, duke mos i thënë askujt vetem Delfines . Carmelo, i zemëruar që një gjyqtar ka miratuar kerkesen per divorc nga Lukrecia, merr hak duke djegur magazinën me mollë që zotëron Paulino i cili është bllokuar aksidentalisht në depo dhe vdes nga tymi. Në funeralin e tij, Lucrecia zbulon se ajo është shtatzënë, por nuk e di se kush është babai pasi qe pas atij perdhunimi kihste pasur nje mardhenine me dashurine e saj Julianin . Rosario meson se Lucrecia ishte përdhunuar dhe për herë te pare e mbeshtet ate megjithatë, kur ajo e gjen se vajza e saj është shtatzënë, ajo kërkon që të ketë një abort. Carmelo, në arrati nga policia, rrëmben Lucrecien, por Julián e shpëton ate ndërkohë Renata ben nje aksident dhe vdes në rrugë për në spital. Pas kthimit në shtëpi, Lucrecia ballafaqohet me nënën e saj dhe ajo më në fund pranon sekretin te cilin e kishte ruajtur vite me radhe : Lucrecia nuk është vetëm vajza e Rosarios, por ajo është edhe motra e saj, sepse Rosario ishte përdhunuar nga babai.Lucrecia dhe Julián martohen Rosario shikon martesën e bijës së saj nga larg. Koha kalon, dhe Lucrecia lind një djalë të cilin ajo ia ve emrin César, në kujtim të vëllait të saj. Lucrecia lë Rosario me Cesar në mënyrë që ata të mund të kalojnë disa kohë bashke. Pasi Lucrecia kthehet në dhomë ajo sheh se e ëma dhe i biri nuk janë atje, ajo mendon më të keqen. Megjithatë, nëna e saj e ka lënë fëmijën në shtrat në dhomën e vëllait Lucrecia-së, dhe shkon në lumë ku djali i saj vdiq dhe kryen vetëvrasje. Tre vjet më vonë, Lucrecia qëndron nga lumi dhe hedh dy trëndafila të bardhë në lumë: një për vëllain e saj dhe një për nënën. Edhe pse e pikelluar nga humbja e familjes së saj, ajo është e bashkuar në lumë me burrin dhe djalin e saj ,i cili kishte sy ngjyre blu qe e bene ate te zbuloje se eshte fëmija i Julian, dhe te tre jetojnë te lumtur përgjithmonë.

PERSONAZHET[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maite Perroni - Lucrecia Córdoba Pedraza

Eugenio Siller - Julián Huerta Aldama "El Chamuco"

Daniela Castro- Rosario Pedraza Vda. de Córdoba

Armando Araiza - Carmelo Roura Valdivia

Lucía Méndez - Inés Valdivia de Roura

Sergio Goyri - Gabino Roura Beltrán

Sabine Moussier - Justina Aldama de Huerta

Francisco Gattorno - Rodolfo Huerta

Roberto Blandón - Paulino Córdoba

Salvador Sánchez - Padre Matías Quiroga

Altair Jarabo- Lorena Mendizabal Molina

Jessica Coch - Renata Valencia

Tina Romero - Asunción Torres "Chona"

Magda Karina - Delfina "Fina" Solís

Ricardo Franco - Miguel Mendizabal Molina

Úrsula Prats - Matilde Molina vda. de Mendizabal

Gilberto de Anda - Fidel Cruz

Antonio Medellín - Modesto Flores

Sergio Reynoso - Ernesto Mendizabal

Dacia Arcaráz - Irene Valenzuela

Rafael Goyri - Simón Méndez

Jackie Garcia - Blanca "Blanquita" Quiroga

Gabriela Carrillo- Teresa "Tere" Roura Valdivia

María Prado - Doña Rita López

Amparo Garrido - Doña Socorro

Diego Amozurrutia - Josué Huerta Aldama / Josué Córdoba Aldama

Aldo Gallardo - Manuel Solís

Ana Laura Najot - Toña

Daniela Aedo - Lucrecia Córdoba Pedraza (Niña)

Adriano Zendejas - Julián Huerta Aldama (Niño)

Robin Vega - Josue Huerta Aldama (Niño)

Alejandro Cervantes - Manuel Solis (Niño)

Diego Velásquez - Cesar Cordoba Pedraza (Niño)

Claudio Báez - Luciano Ordorica

Laura Carmine - Lola .