Michael Cunningham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Michael Cunningham
Michael Cunningham JB by David Shankbone.jpg
M. Chunningham, më 2007
Ditëlindja:6 nëntor 1952
Vendlindja:Cincinnati, Ohio, Flag of the United States.svg SHBA
Kombësia:Amerikan
Zhanri:Romance,

Michael Cunningham ( 6 nëntor 1952 - Cincinnati, Ohio, SHBA), është shkrimtar i njohur amerikan, sidomos me romanin The Hours (Orët), i shpërblyer me Çmimin Pulitzer, më pas është bërë edhe ekranizimi me të njejtin titull.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

I lindur në Cincinnati, por është rritë në PasadeëiCalifoni. Na Stanford studijoi letërsinë angleze. Tani ligjëron në Fine Arts Work CenterProvincetown dhe në Brookyn College.

Cunningham është paraqitë si gej ku jeton qe 18 vite me partnerin, nuk don ta trajtojnë „gej shkrimtarë“, edhe pse faktet tregojnë se gej ka një ndikim të madh në punën e tij, ai mendon se kjo nuk duhet të jetë kryesore në përsonalitetin e tij (dhe nuk duhet të jetë).[1].

Bibliografia[redakto | përpunoni burim]

Romane[redakto | përpunoni burim]

Scenarë[redakto | përpunoni burim]

çmime[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ [1] na PlanetOut-u.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Michael Cunningham – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale