Michael Dapaah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Michael Dapaah (lindur Janar 1991[1]) është një rapper anglez, aktor dhe komedian më i njohur për portretizimin e rapperve të rrugës imagjinar Big Shaq (i njohur edhe si Roadman Shaq). Ai është gjithashtu i njohur për SWIL-in e tij mockumentary (Diku në Londër), i cili fokusohet në katër karaktere dhe udhëtimin e tyre drejt suksesit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dapaah filloi karrierën e tij duke mbledhur një pasim shoqëror për skedat e tij të shkurta komike në internet,nga të cilat ai më pas u adaptua në serinë e tij mockumentare në YouTube me titull SWIL (Diku në Londër), i cili grumbulloi mbi 1 milion shikime në serinë e tij të parë.[2]

Man's Not Hot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dapaah pati një rritje të madhe në vëmendjen e publikut kur ai u shfaq në Charlie Sloth's BBC Radio 1Xtra.Kënga e tij komedike Man's Not Hot u zhvillua në një shaka shumë të madhe nëpër internet.Kënga u lansua si një demo në studio më 22 shtator 2017.[3]Kurse kënga origjinale u lansua më 26 tetor 2017[4].Poashtu ai e ka përkrahjen edhe prej DJ më të mirë në bote DJ Khaled i cili e konsideron ate si 'legjendë'.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://beta.companieshouse.gov.uk/officers/20hsrZc14F-lrfjPMzRFsfsHL6M/appointments
  2. ^ "The man behind 'Big Shaq' tells the story of his viral freestyle 'Man's Not Hot'". Business Insider.
  3. ^ Minamore, Bridget (October 27, 2017). "How the world fell in love with Michael Dapaah's absurd "The Ting Goes" freestyle". The Fader.
  4. ^ Jefferson, J'na (26 October 2017). "Big Shaq Releases Video For Viral Hit "Mans Not Hot"". Vibe.