Jump to content

Michael Ende

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mikael Ende lindi ne Gjermani me 1929 dhe vdiq ne 1995. Eshte nje nga shkrimtaret me te njohur gjerman te shekullit XX. Veprat e tij mund te pershkruhen si perzierje midis realitetit e fantazise, me ane te se ciles ai nxjerr ne pah problemet e nje shoqerie teknologjie e moderne. Ka shkruar shume libra per femije, me te njohurat eshte "Historia pa mbarim". Librat e tij jane perkthyer rreth 40 gjuhe.:)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Momo" Michael Ende përkthyer nga Martin Mato në gazetën "Nacional" nr 4; 14 mars 2009 Tiranë


ka marre mbi 25 cmime nje prej tyre cmimi oskar per shkrimtarin me te mire te vitit :)