Microsoft Bing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Microsoft Bing.

Microsoft Bing (i njohur zakonisht si Bing) është një motor kërkimi në internet në pronësi dhe operuar nga Microsoft. Shërbimi e ka origjinën në motorët e mëparshëm të kërkimit të Microsoft: MSN Search, Windows Live Search dhe më vonë Live Search. Bing ofron një shumëllojshmëri shërbimesh kërkimi, duke përfshirë produktet e kërkimit në internet, video, imazhe dhe harta. Është zhvilluar duke përdorur ASP.NET.

Bing, zëvendësuesi i Microsoft për Live Search, u zbulua nga CEO i Microsoft Steve Ballmer më 28 maj 2009, në konferencën All Things DigitalSan Diego, Kaliforni, për publikim më 3 qershor 2009. Karakteristika të reja të dukshme në atë kohë përfshinin listimin e sugjerimeve të kërkimit gjatë futjes së pyetjeve dhe një listë kërkimesh të lidhura (e quajtur "Eksplore panel") bazuar në teknologjinë semantike nga Powerset, të cilën Microsoft e kishte blerë në 2008.

Në korrik 2009, Microsoft dhe Yahoo! njoftoi një marrëveshje në të cilën Bing do të fuqizonte Yahoo! Kërko. Yahoo! përfundoi tranzicionin në 2012.

Në tetor 2011, Microsoft deklaroi se ata po punonin në infrastrukturën e re të kërkimit në fund me synimin për të ofruar rezultate kërkimi më të shpejta dhe pak më të përshtatshme për përdoruesit. E njohur si "Tiger", teknologjia e re e shërbimit të indeksit ishte përfshirë në Bing globalisht që nga gushti i atij viti. Në maj 2012, Microsoft njoftoi një ridizajnim tjetër të motorit të tij të kërkimit që përfshin "Sidebar", një veçori sociale që kërkon në rrjetet sociale të përdoruesve për informacione të rëndësishme për pyetjen e kërkimit.

Algoritmi i indeksimit të motorit të kërkimit BitFunnel dhe përbërës të ndryshëm të motorit të kërkimit u bënë me burim të hapur nga Microsoft në 2016.

Që nga tetori 2020, (Microsoft) Bing është motori i dytë më i madh i kërkimit globalisht, me një volum pyetjesh prej 12%, pas Google (80%); Baidu është në (4%) dhe Yahoo! Kërkimi, të cilin Bing e fuqizon kryesisht, ka 3%.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]