Migel Servantes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Miguel de Cervantés Saavedra sq(Migel de Servanses) linidi me 9 Nëntor 1547 Alcalá de Henares një Qytet në Provincën Kastilja dhe vdiq me 23 Prill të vitit 1616 në MandridSpanjës ishte një ndër Shkrimtarët më të njohur Spanjoll që u bë shum i famshem me Novelenën Don Kishoti i Mançës.

Migel de Sarvantes
Cervantes Jáuregui.jpg
Ditëlindja: 9 Nëntor 1547
Vendlindja: Alcalá de Henares,Castille,Spanjë
Ditëvdekja: 23 Prill 1916 (68 vjqarë)
Vendvdekja: Madrid,Spanjë
Pseudonim(e): Servantes
Nënshtetësia: Spanjoll
Zhanri: Parodi,Komedi,Luftë,Mitologj etj...

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Familja[redakto | redakto tekstin burimor]

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Pjesmarja në Luftë[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Poemat[redakto | redakto tekstin burimor]

Poezitë[redakto | redakto tekstin burimor]

Novelat dhe Romanet[redakto | redakto tekstin burimor]

etj...

Vdekja[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të Jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=101326 Disa të dhëna për krye veprën e Migel de Servantsit