Miguel Ángel Asturias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Miguel Ángel Asturias Nobel prize medal.svg
MiguelAngelAsturias.JPG
Ditëlindja: 19 tetor 1899
Vendlindja: Guatemala
Ditëvdekja: 9 qershor 1974.
Vendvdekja: Madrid
Kombësia: Guatemalez
Zhanri: Romansier

Miguel Ángel Asturias, i lindur më 19 tetor 1899 në Guatemalë, ndërsa vdiq në Madrid më 9 qershor 1974. Është fitues i Çmimit Nobel për letërsi për vitin 1967.

Ishte romansier dhe tregimtar i realizmit magjik nën ndikimin e nadrealizmit. Mirëpo, ai tregoi interesim të madh për mitologjinë indiane, atdheun e vet, jetën në fshat nën barren e kolonializmit e cila mund të vërehet në fillim të titujve të veprave të tij.

Studijoi në Sorbonë, të Parisit, religjionet e vjetra të kontinentit amerrikan. Nën ndikimin e këtyre studimeve e shkruan romanin Legjenda e Guatemales (Leyendas de Guatemala) më 1930, vepër e cila e rikonstrukton jetën dhe kulturën e Мајаs.

Vepra[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Leyendas de Guatemala , 1930
 • El señor Presidente, 1946
 • Hombres de maíz, 1949
 • Viento fuerte, 1950
 • El Papa verde, 1954
 • Week-end en Guatemala, 1956
 • Los ojos de los enterrados}, 1960
 • Mulata de tal, 1963
 • Cuentos y leyendas, 1965
 • El espejo de Lida Sal, 1967
 • América, fábula de fábulas, 1972

Vepra në gjuhën shqipe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]