Jump to content

Mikkel Hansen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hansen duke luajtur për PSG kundër Toulouse në prill 2016

Mikkel Hansen (lindi më 22 tetor 1987) është henbollistë danezë i cili luan për Paris Saint-Germain dhe për kombëtaren daneze.[1][2][3]

Ai shpesh konsiderohet si hendbollisti më i mirë në botë dhe si një nga hendbollistët më të mirë gjatë gjithë kohërave nga të tjerët. Ai morri çmimin si Hendbollisti Botëror i Vitit tri herë: 2011,[4] 2015,[5] dhe 2018.[6]

Ai u bashkua me FC Barcelona Handbol në qershor 2008. Ai më parë luajti për klubin e ligës daneze të hendbollit GOG, me të cilin fitoi kampionatin danez në vitin 2007. Më 2 qershor 2010 ai u kthye në Danimarkë për të luajtur për AG København pas 2 vjetësh në Spanjë.

Mikkel Hansen është kampion olimpik, kampion botëror dhe kampion evropian me ekipin kombëtar danez, duke fituar titullin 2016 në Rio de Zhaneiro, titullin 2019 në Danimarkë dhe titullin e vitit 2012 në Serbi. Në vitin 2011 ai ishte pjesë e ekipit danez që përfundoi i dyti në Kampionatin BotërorSuedi. Ai ishte golashënuesi i golave të përgjithshëm të turneut.

Në vitin 2019, ai e udhëhoqi Danimarkën për herë të parë në Kampionatin Botëror. Ai u bë golëshënuesi dhe MVP e turneut. Më vonë të njëjtin vit ai u emërua më i miri në botë për herë të tretë të karrierës së tij.

Babai i tij Flemming Hansen luajti për ekipin kombëtar danez të hendbollit, ku luajti 120 ndeshje të ekipit kombëtar, shënoi 240 gola dhe mori pjesë në Olimpiadën Verore të vitit 1984.[7][8]

Në janar 2019, ai u bë baba për herë të parë kur e dashura e tij Stephanie lindi djalin e tyre.

  1. ^ "Danish National Team Roster". Federata Daneze e Hendbollit. Marrë më 2 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "EHF profile". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Mikkel Hansen". PSG Handball. Marrë më 16 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Heidi Løke and Mikkel Hansen World Handball Players of the Year 2011". International Handball Federation. 1 mars 2012. Marrë më 1 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "They did it again – Hansen and Neagu IHF World Handball Players of the Year 2015". International Handball Federation. 9 qershor 2016. Marrë më 9 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Neagu and Hansen named 2018 World Players of the Year". International Handball Federation. 18 mars 2019. Marrë më 18 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Mikkel går i farmands fodspor". sporten.dk. 10 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "HERRE A-LANDSHOLDSPILLERE – FLEMMING HANSEN". håndbold.info. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2016. Marrë më 13 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)