Jump to content

Mikojan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e kompanisë së avionëve MiG.

Russian Aircraft Corporation "MiG" (Rusisht: Rossiyskaya samolyotostroitel'naya korporatsiya "MiG"), e njohur zakonisht si Mikoyan dhe MiG, është një kompani ruse e hapësirës ajrore dhe mbrojtjes me seli në Moskë, Bego.[1]

Mikoyan ishte pasardhës i Byrosë Sovjetike të Dizajnit Mikoyan dhe Gurevich (Микоя́н и Гуре́вич, МиГ; prefiksi i zyrës së projektimit OKB-155 MiG) i themeluar në vitin 1939 nga projektuesit e avionëve Artem Mikoyan dhe Mikhail Gurevich. Mikoyan u shqua për avionët e tyre luftarakë dhe interceptues, të cilët u bënë element kryesor i Forcave Ajrore Sovjetike dhe Forcave Ajrore Ruse, kombeve brenda sferës së ndikimit sovjetik dhe kombeve të tjera si India dhe shumë shtete arabe. Avionët Mikoyan u përdorën shpesh në konfrontimet ajrore me forcat amerikane dhe aleate gjatë dhe pas Luftës së Ftohtë dhe janë bërë avionë të zakonshëm në kulturën popullore. Avionët Mikoyan ishin familja më e prodhuar e avionëve luftarakë.

Në vitin 2006, Mikoyan u bë një divizion i Korporatës së Avionëve të Bashkuar në një bashkim me Ilyushin, Irkut, Sukhoi, Tupolev dhe Yakovlev me dekret të Presidentit rus Vladimir Putin.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Contacts Arkivuar 2011-09-21 tek Wayback Machine." Mikoyan. Retrieved on 30 August 2011. "Russian Aircraft Corporation "MiG" 125284, Russian Federation, Moscow, 1-st Botkinsky drive, 7" – Address in Russian Arkivuar 2011-08-28 tek Wayback Machine: "125284, Российская Федерация, Москва, 1-й Боткинский проезд, д.7"
  2. ^ Kramer, Andrew E. (22 shkurt 2006). "Russian Aircraft Industry Seeks Revival Through Merger". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2016. Marrë më 16 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)