Mikojan MiG-31

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pamje anësore e një MiG-31 nga Urdhri i 790-të luftarak i Regjimentit të Aviacionit Kutuzov në pistën e bazës ajrore Khotilovo, rajoni Tver.

Mikoyan MiG-31 (rusisht: Микоян МиГ-31; emri raportues i NATO-s: Foxhound) është një aeroplan interceptor supersonik që u zhvillua për përdorim nga Forcat Ajrore Sovjetike. Avioni u projektua nga byroja e projektimit Mikoyan si një zëvendësim për MiG-25 "Foxbat" të mëparshëm; MiG-31 bazohet dhe ndan elemente të projektimit me MiG-25. MiG-31 është ndër avionët luftarakë më të shpejtë në botë. Ai vazhdon të operohet nga Forcat Ajrore Ruse dhe Forcat Ajrore Kazake pas përfundimit të Luftës së Ftohtë dhe rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991. Ministria ruse e Mbrojtjes pret që MiG-31 të qëndrojë në shërbim deri në vitin 2030 ose më tej; që u konfirmua në vitin 2020 kur u bë një njoftim për zgjatjen e jetëgjatësisë së shërbimit nga 2,500 në 3,500 orë në kornizat ekzistuese të avionëve.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]